Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2009

 • Промисловість: у руслі світових тенденцій

  18.02.2009

  Дані Держкомстату України про скорочення промислового виробництва в січні 2009 на 16,1% порівняно з груднем минулого року та на 34,1% в річному вимірі (порівняно з січнем минулого року), викликають серйозне занепокоєння, але вони свідчать, що Україна рухається в руслі тих тенденцій, які сьогодні відбуваються в світовому господарстві.

  Якщо спочатку світова криза вразила, перш за все, фінансовий сектор, то вже в другому півріччі 2008 року реальний сектор країни за країною почав входити в рецесію. При цьому слід відзначити, що попри різні конкретні цифри скорочення промислового виробництва, в багатьох країнах масштаби спаду сьогодні визнаються як безпрецедентні.

  Так в Німеччині в грудні 2008 року промислове виробництво скоротилось на 4,6% порівняно з попереднім місяцем, або на 12,0% в річному вимірі, що є найбільшим показником з 1990 року. Падіння промислового виробництва в Іспанії в тому ж грудні становило 19,6%, тобто досягло найвищого рівня, починаючи з 1992 року, коли в країні почали робити відповідні розрахунки. В грудні 2008 року промислове виробництво в Південній Кореї скоротилось на 9,6% порівняно з попереднім місяцем, або на 18,6% в річному вимірі.

  Вельми цікавим є економічна ситуація в Словаччині. На відміну від багатьох країн ЄС та світу ця країна уникнула прямого впливу фінансової кризи на банківський сектор, але стикнулась з проблемами збуту своїх товарів на зовнішніх ринках внаслідок світової економічної рецесії. Це привело до падіння промислового виробництва грудні на 16,8% в річному вимірі (7,2% в листопаді), що знову таки є найвищим показником з 1999 року, коли в країні була запроваджена відповідна методика розрахунків. Певною мірою це стосується і Японії, де в грудні промислове виробництво на 9,6% (8,5% в листопаді), оскільки японські компанії стикнулись з доволі відчутним зменшенням зовнішнього попиту на свою продукцію.

  Вкрай складні часи переживає і промисловість Росії – падіння промислового виробництва в січні цього року склало 19,9% порівняно з груднем 2008 року та 16% в річному вимірі (10,3% в грудні та 8,7% в листопаді минулого року). І в цьому випадку мова йде про найгірший показник за останні 15 років. Основні чинники – падіння світових цін на нафту та газ та скорочення споживання цих товарів.

  Ці та інші кризові явища сьогодні набрали таких масштабів, що примусили світ говорити про появу реальної загрози зворотного впливу проблем реального сектору на сектор фінансовий, причому таку ситуацію можна вважати якісно новою рисою кризи.

  Вищі темпи падіння в Україні порівняно з низкою країн, на наш думку, є наслідком того, що українська економіка сьогодні в силу цілого комплексу причин є слабшою за інші, а також більш експортно-орієнтованою та історично менш диверсифікованою. Очевидно також і те, що масштабне відновлення економічної активності в Україні напряму залежить від того, як виходитимуть з рецесії світ в цілому та наші основні економічні партнери.

Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua