Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2009

 • Саміт Групи Восьми: фундамент нового формату на руїнах Аквіли

  17.07.2009

  З 8 по 10 липня в італійському місті Аквіла в атмосфері підкресленого аскетизму відбувся саміт Групи Восьми – форуму найбільш індустріалізованих країн світу. Аквільський саміт помітно відрізнявся від попередніх зустрічей у форматі вісімки як скромним місцем свого проведення (Казарма італійської податкової поліції), так і безпрецедентною кількістю учасників (29 країн). Окрім традиційних восьми країн-учасників до форуму приєднались п‘ять країн (Китай, Індія, Бразилія, ПАР та Мексика), що стрімко розвиваються (G-5), а також інші європейські, азіатські та африканські країни. Представницький формат саміту підкріплювався красномовним показником – на 29 країн-учасників припадає 90% сукупного обсягу світового ВВП.

  Центральною темою саміту було подолання наслідків світової економічної кризи. Лейтмотивом обговорень цієї теми став обережний висновок глав держав та урядів про появу перших за багато місяців симптомів оздоровлення світової економіки. Разом з цим, світові лідери констатували, що слабкий проблиск оптимізму не дає достатньо підстав для розслаблення та вимагає енергійного продовження реалізації національних антикризових програм. Деякі з провідних країн наполягали на поступовому скороченні масштабних вливань в економіку та поверненні до нормальних засобів забезпечення економічного зростання. В стратегічному плані акцент робиться на перебудові міжнародної фінансової архітектури, створенні більш збалансованої та справедливої монетарної системи, яка не спиралася б виключно на одну резервну валюту, а також на посиленні ролі країн, що розвиваються. Певним проривом у цьому сенсі стало перше предметне обговорення на саміті теми нової наднаціональної резервної валюти. Провідниками цієї ідеї послідовно виступають Росія та Китай, які використовують кожну можливість для критики на міжнародних форумах бретон-вудської монетарної системи та виступають за підтримання відносної стабільності обмінних курсів основних резервних валют. На вимогу країн, що стрімко розвиваються, країни Групи Восьми зобов‘язались не вдаватись до конкурентної девальвації своїх національних валют для полегшення виходу з кризи.

  Незважаючи на тиск з боку Росії та Китаю, все ще міцні позиції долара в якості міжнародної резервної валюти не похитнулись, та в найближчі роки його домінуванню нічого не загрожує, оскільки повноцінної альтернативи йому у міжнародних розрахунках поки ще не знайдено. Що ж до конкретних питань боротьби з економічною кризою, то аквільський саміт не запропонував нічого нового в цьому плані та залишив ініціативу прийняття конкретних антикризових заходів за самітом Групи Двадцяти, що відбудеться у вересні ц.р. у Пітсбурзі. Проблеми недостатньої координації національних антикризових планів та використання в них протекціоністських заходів залишилися без відповіді.

  Серед беззаперечних досягнень саміту в Аквілі фігурують безпрецедентне збільшення до 20 млрд. дол. США (замість початкових 15 млрд.) пакету фінансової допомоги для боротьби з голодом у світі, а також рішення членів Групи Восьми щодо скорочення на 50% викидів парникових газів до 2050 р. у порівнянні з 1990 р. Обидва досягнення стали можливими передусім завдяки суттєвому перегляду позицій Сполучених Штатів з цих питань та їх активному залученню у міжнародні зусилля після приходу до влади адміністрації Б. Обами.

  На відміну від попередніх форумів, аквільський саміт закріпив де факто розширення формату Великої вісімки за рахунок появи нових сильних гравців на світовій арені, без участі яких унеможливлюється вирішення ключових глобальних проблем. Усвідомлюючи збільшення свого впливу на міжнародні справи, країни Півдня (Китай, Індія, Бразилія, ПАР, Мексика) демонструють відсутність наміру беззаперечно слідувати у фарватері країн Групи Восьми та енергійно лобіюють свої національні інтереси в усіх ключових сферах.

  Фактичне розширення форуму Групи Восьми, створеного ще у 1975 р., обумовлюється об‘єктивними процесами перерозподілу потенціалу впливу на міжнародній арені та зміщенням центру тяжіння економічного розвитку із Заходу на Схід та Південь. Логічним наслідком цих процесів стане подальша інституціоналізація нового формату цього форуму. Розвиваючи цю ідею, Президент Франції Н. Саркозі озвучив в Аквілі пропозицію щодо об‘єднання у наступному році двох форматів (G8 + G5 + Єгипет) в один – G-14, який видається більш адекватним для вирішення глобальних проблем.

  Таким чином, в контексті підсумків саміту можна казати, що на руїнах італійської Аквіли було закладено фундамент нового міжнародного форуму, покликаного шукати відповіді на глобальні виклики ХХІ століття. Разом з цим, розширення представництва будь-якого форуму призводить, як правило, до ускладнення пошуку консенсусу. Отже, новий формат стане тестовим виміром готовності провідних держав світу виявляти солідарну відповідальність та долати національний егоїзм в процесі пошуку оптимальних рішень проблем глобалізованого світу.

  Автори:  Раздорожний Євгеній
Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua