Друк

Анонс

Вхід на сайт


Коментарі та останні публікації у ЗМІ

  • Олександра Бетлій про запровадження іпотеки 7% із компенсацією від держави

    10.03.2021

    Олександра Бетлій, експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, провідна наукова співробітниця:

    Державна іпотечна програма, яку зараз запустили через Фонд розвитку підприємництва, має ті самі обмеження, що й програма “5-7-9”. Участь у ній і компенсацію отримають тільки ті, кому банк буде готовий давати гроші. У банка є свої процедури для визначення. Тож неплатоспроможне домогосподарство або із тіньовими доходами не отримає цей кредит, бо банки зважають саме на “білі” та достатні доходи.

    Доступ саме “чесних і гарних” до кредитів з привабливою ставкою може мати позитивний ефект — стимулювати людей просити чесну зарплату. Так, треба буде платити більше податків, але це буде доцільно завдяки доступу до кредитуванню і можливості придбати житло.

    Але питання в іншому — чому саме ця програма, чому саме стільки грошей? Де економічне обґрунтування, що це вигідно?

    І ключове питання — чому ми допомагаємо багатшим? Адже за великим рахунком це допомога багатшим домогосподарствам і, може, із середніми статками.

    Нам говорять про мультиплікатор. Справді, ця програма не тільки про допомогу родинам у покупці квартири, а й про стимулювання розвитку будівництва. Але ж це один із найбільш тіньових секторів! Який там мультиплікатор для бюджету, якщо ми говоримо про тіньовий сектор?

    Компенсацію різниці ставки до 7% будуть здійснювати через Фонд розвитку підприємництва (ФРП). Він з’явився рік тому внаслідок реорганізації німецько-українського фонду, який близько 20 років опікувався кредитуванням маленького бізнесу у формі дешевших кредитів або компенсації відсоткових ставок. Цей Фонд є успішним саме в цьому: підтримка кредитування малого і середнього підприємництва строком до п'яти років. Навряд чи варто було на цей Фонд покладати зобов'язання з підтримки іпотечного кредитування строком до 20 років.

    Я так розумію, держпрограму доступної іпотеки хотіли запустити швидше, тому прийняли рішення, що іпотеками під 7% займатиметься ФРП. Бо впровадження рішення, схваленого у грудні минулого року про створення “Укрфінжитло” — спеціального ПрАТ “Українська фінансова житлова компанія”, яка якраз має опікуватися іпотечними програмами, потребує часу. 

    Але в результаті держава створює двох конкурентів на ринку. Це неправильно. І питання в тому, як “Укрфінжитло” і ФРП будуть розмежовувати свою діяльність.

    Які ризики має програма? Щороку потрібні будуть кошти на підтримку програми іпотечного кредитування. Якщо держава припинить давати гроші на компенсацію ставок — то домогосподарствам з якогось моменту доведеться платити за повною ставкою.

    Механізм підтримки купівлі житла “Укрфінжитлом” є іншим і виглядає більш стійким. Але про це ще рано говорити, оскільки не всі рішення ухвалені і програму ще не почали реалізовувати. Варто зазначити, що “Укрфінжитло” покликана впроваджувати важливу програму надання житла в лізинг окремим професійним групам як-то лікарі та вчителі, а також внутрішньо-переміщеним особам, що є надзвичайно важливо.

    Джерело: espreso.tv

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua