Друк

Анонс

Вхід на сайт


Коментарі та останні публікації у ЗМІ

  • Ігор Бураковський: Яким буде державний бюджет-2021

    28.12.2020

    nullДержбюджет готувався у надзвичайно складній політичній ситуації. Фактично ми бачили два рівні політичних торгів за бюджет — всередині уряду між різного роду структурами; а з іншого боку — між парламентом і урядом. До парламенту я відношу також Адміністрацію президента (Офіс президента, — ред.). Це така традиційна ситуація для України: державні бюджети завжди приймаються в результаті таких торгів. Мені здається, цьогоріч ці торги були надзвичайно інтенсивними і їх масштаби були однозначно більшими порівняно із попередніми роками.

    Бюджет приймався у ситуації великої невизначеності. Ми не знаємо, як далі підуть справи з ковідом. Нам важко передбачити економічну динаміку, ситуація може змінитися дуже швидко. Коли бюджет готувався, були очікування, що пандемія піде на спад, — натомість ми бачимо, що ситуація загострюється. У цьому сенсі ми повинні ставитися до цифр у бюджеті і певних наших прогнозних даних як до таких, які можуть змінитися.

    Зрозуміло, що стан наших публічних фінансів багато в чому залежатиме від того, наскільки ми відновимо співробітництво з Міжнародним валютним фондом. Ми бачимо, що поки що уряду вдається закривати дірки за допомогою урядових запозичень. Але виникає питання, наскільки довго це можна буде робити і на яких умовах ми будемо отримувати кожне наступне запозичення.

    Мені здається, коли мова йде про цей бюджет, є речі, які мали б бути пріоритетними. Зараз все обертається навколо пандемії. Я б у цьому плані думав про пріоритет медичної сфери і того, що є критично важливим для функціонування українського суспільства і країни як такої.

    З моєї точки зору, у нас багатоцільовий бюджет. Кожен, хто впливав на прийняття тих чи інших рішень, намагався традиційно захистити свої власні інтереси.

    Ми бачимо багато різних пріоритетів: у нас є і будівництво, і підтримка ФОПів, і силові структури, і Адміністрація президента, і багато чого іншого. Я не можу сказати, що у нас є основні три точки у пріоритеті, навколо яких все обертається.

    Ми нещодавно знайомилися із документами уряду — мова йде про аудит української економіки, візії та вектори українського економічного розвитку. Так от, мені здається, що нинішній бюджет показав, чого в силу певних причин не зробили автори дослідження — вони не провели аналіз української системи урядування. Коли йдеться про потреби тих чи інших органів, будь то прокуратура чи Офіс президента, — ми, чесно кажучи, не розуміємо, скільки грошей там реально потрібно. І як оптимізувати їх функції, зважаючи на той великий резонанс, який супроводжує підвищення витрат на органи державної влади у такі складні часи.

    Питання полягає в тому, як ми оцінюємо перспективи української економіки. Ми живемо в часи великої невизначеності. Оцінки з однаковим рівнем аргументації можуть вважатися або надто позитивними, або надто песимістичними.

    В нинішній ситуації я б, чесно кажучи, йшов по максимально консервативній лінії, тобто максимально песимістичним шляхом. Якщо у нас будуть додаткові якісь надходження, то використати кошти можна дуже швидко.

    Якщо ж коштів не вистачатиме — у нас є традиційні інструменти, якими користувалися майже всі уряди. Ми можемо переглянути бюджет, можемо в ручному режимі скоротити фінансування тих чи інших напрямків. Так можна викрутитися з цієї ситуації. Я не можу сказати, що на нас очікує стовідсотковий колапс: “Грошей нема!”, — очевидно, що цього не буде.

    З моєї точки зору, найбільшим позитивом цього бюджету є те, що вдалося зрізати велику частину забаганок, які виникли під час першого і другого етапів обговорень. Ми пам’ятаємо ці тисячі правок, трильйонні пропозиції щодо того, що як треба фінансувати. У цьому сенсі бюджет вдалося зберегти не таким роздутим.

    Джерело: espreso.tv

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua