Друк

Книги

  • 14.06.2014

    Економічна складова Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС: наслідки для бізнесу, населення та державного управління

    Угода про асоціацію між Україною та ЄС є без перебільшення найбільш масштабним пакетом домовленостей в історії незалежної України. Економічна частина Угоди тією чи іншою мірою охоплює основні сфери та галузі економіки. Сам факт узгодження Сторонами такого різнопланового за змістом та кількістю взаємних домовленостей сукупності дій є свідченням того, що Україна та ЄС мають серйозний намір не тільки перевести співпрацю на якісно новий рівень, але й суттєво наблизити економічну систему України до економічної системи Євросоюзу на основі взаємної лібералізації, передусім руху товарів, капіталів та послуг, гармонізації підходів та принципів, на яких будуються галузеві політики та системи регулювання виробничо_комерційної діяльності.

    Угода про асоціацію також передбачає розвиток інтенсивного діалогу між Україною та ЄС, який охоплюватиме широке коло питань _ від обговорення перспектив розвитку тих чи інших галузей до консультацій із питань регулювання тих чи інших сфер та вирішення суперечок.

    Ми вважаємо, що підписання та ратифікація Угоди – це лише початок нового етапу співпраці її Сторін, тоді як про реальний вплив Угоди на Україну в різних вимірах можна буде конкретно говорити, коли відповідні домовленості будуть впроваджені на практиці. Але вже зараз можна й треба детально аналізувати парафований Україною та ЄС текст Угоди, щоб у майбутньому реалізувати зобов’язання в найбільш ефективний спосіб.

    Водночас, українське суспільство сьогодні конче потребує зрозумілої, об’єктивної та всебічної інформації про основні економічні, інституційні та соціальні ефекти Угоди про асоціацію. Така потреба зумовлюється тією обставиною, що переважна частина економічних положень Угоди фактично визначає зміст реформ, які має реалізувати Україна, щоб реально модернізуватись та стати успішною країною в широкому розумінні цього слова.

    Ми глибоко переконані в тому, що аналіз того, як та якою мірою впливає Угода на економічні інтереси основних зацікавлених сторін – суспільства (споживачів), бізнесу та уряду – є важливою передумовою більш глибокого розуміння суспільством модернізаційного потенціалу європейської інтеграції як стратегічного вектору розвитку України.

    Слід також окремо звернути увагу ще на одну надзвичайно важливу обставину. У процесі обговорення різних аспектів європейської інтеграції в цілому та особливостей співпраці України з ЄС в інформаційному просторі з’явилась велика кількість відверто помилкових міркувань, висновків та міфів стосовно проблем та перспектив участі України в системі світогосподарських зв’язків в цілому та регіональних інтеграційних процесах зокрема. А тому важливість неупередженого аналізу складних проблем сучасності та інформування суспільства про виклики, які породжуються ними, важко переоцінити.

    Суто в змістовному плані ця робота являє собою аналіз тексту Угоди про асоціацію, який було парафовано та оприлюднено ЄС та Україною.1 Виклад матеріалу побудовано таким чином. Аналіз кожної глави відповідного економічного розділу Угоди починається з огляду змісту домовленостей сторін. Далі наводяться якісні оцінки (і там, де це можливо, кількісні оцінки) впливу реалізації відповідних домовленостей на домогосподарства (населення), бізнес та уряд. Наші висновки слід сприймати саме як оцінку впливу реалізації відповідних домовленостей, а не автоматично гарантований позитивний результат.

    Зрозуміло, що ця публікація має інформаційно_роз’яснювальний характер і не претендує на повне та всебічне висвітлення всіх аспектів економічної частини Угоди про асоціацію і, відповідно, має розглядатись як перша спроба запропонувати громадськості свого роду путівник по тексту Угоди. Наскільки це нам вдалося, дасть оцінку читач.


    Звіт підготовлений у рамках проекту «Економічний компонент Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС: професійний аналіз та публічна дискусія», що був реалізований ІЕД за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua