Друк

Книги

  • 12.10.2012

    Аналітичний звіт «Електронні гроші в Україні»

    ISBN: 978‐966‐1670‐10‐4 

    Інститут економічних досліджень та політичних консультацій підготував аналітичну доповідь «Електронні гроші в Україні».

     

    Хоча «електронні гроші» порівняно недавно увійшли в наше життя, розвиток цього ринку відбувається доволі стрімко.

    Саме у зв’язку з новизною самого явища термін «електронні гроші» застосовується до різноманітних  платіжних інструментів, які засновані на інноваційних технічних рішеннях, і поки що не існує єдиних, перевірених часом та сталих визначень, які б повністю відображали технічну, економічну, регуляторну та споживчу сутність такого явища як «електронні гроші».

    Технічний прогрес не стоїть на місті, і тому цей термін постійно розширюється і удосконалюється, а сама можливість цього  передбачається у деяких регуляторних актах. Наприклад Директива 2009/110/ЕС містить положення про те, що «доцільно  ввести  чітке  визначення  електронних  грошей, нейтральне з технологічної точки  зору… Зазначене  визначення  має  бути достатньо   широким,   щоб   уникнути   затримки   у  впровадженні технологічних  нововведень та охопити не тільки всі види електронних грошей, наявні на сучасному  ринку, а також і ті продукти, які можуть з'явитися у майбутньому».

    В Україні, станом на 2012 рік, громадяни мають доступ до різних видів електронних платіжних інструментів. Частина з них створена резидентами України та працюють тільки з гривнею, інші представлені компаніями - резидентами інших країн і оперують іншими  валютами, проте також є доступними для використання громадянами України. На разі, для ринку України актуальним є питання щодо формування сучасної, чіткої й прозорої регуляторної бази, заснованої на кращому міжнародному досвіді, із дотримуванням балансу між захистом прав споживачів, державним наглядом за функціонуванням електронних платіжних інструментів, систем електронних грошей і стимулюванням їх розвитку.

    У дослідженні наведено визначення електронних грошей та охарактеризована їх роль в економіці (Розділ 1), змальовано стан розвитку електронних грошей у різних країнах світу та проаналізовані основні елементи міжнародної практики регулювання (Розділ 2), охарактеризовано поточний стан ринку електронних грошей в Україні та проведено аналіз чинної нормативно-правової бази у цій сфері, а також пропонованих змін законодавства (Розділ 3). На основі проведеного аналізу розроблено низку пропозицій щодо державної політики у сфері електронних грошей в цілому та надано конкретні рекомендації щодо регулювання їх функціонування зокрема (Розділ 4).

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua