Друк

Статті

 • 03.08.2018

  Експортери та імпортери: спрощення процедур торгівлі - це, передусім, прозорість та чіткі правила гри

  *Ця стаття є темою місяця Місячного економічного моніторингу України за червень-липень 2018

  Україна поки що не запровадила повномасштабну митну реформу, а тому митне оформлення залишається тривалим і складним. Це відбивається на низьких позиціях України у порівняльних міжнародних рейтингах. Нове щорічне опитування експортерів та імпортерів в Україні, проведене ІЕД, показує, що в країні необхідна митна реформа, яка забезпечить більшу прозорість та скоротить бюрократію. 

  У 2015 році український уряд визначив місце України у міжнародному рейтингу Світового банку «Ведення бізнесу» (“Doing Business”) як показник успіху реформи дерегуляції, що мала на меті усунути перешкоди для приватного підприємництва. Незважаючи на значний прогрес, який Україна продемонструвала у цьому рейтингу за останні роки, піднявшись з 96-го місця у світі у 2015 році до 76-го місця у 2018-му, її низьке місце за показником міжнародної торгівлі негативно впливає на загальний результат. Через довгий час, що витрачається на здійснення імпорту та експорту, та відповідно високі витрати на дотримання законодавства, Україна займає 119-те місце у категорії "міжнародна торгівля" у 2018 році.

  Минулого року Міністерство фінансів України ініціювало реорганізацію митної служби, яка входить до Державної фіскальної служби. Але у 2018 році Кабінет Міністрів скасував постанови, які мали б управляти цим процесом. Тим часом українські підприємства, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю, з року в рік повідомляють про ряд проблем, пов'язаних зі складним законодавством та з браком прозорості на митниці.myt11_2018

  ІЕД провів третю хвилю опитування українських експортерів та імпортерів наприкінці 2017-го та на початку 2018-го року. Це опитування показало, що оцінка роботи митниці підприємствами практично не змінилася з 2015 року, коли була проведена перша хвиля цього опитування. У 2017 році індекс роботи митниці, розроблений ІЕД, склав +0,21 за шкалою від -1 до +1 (індекс показує оцінку ефективності митної служби опитаними підприємствами). Значення індексу роботи митниці становило +0,2 в 2015 році та +0,1 в 2016 році. Це свідчить про те, що тоді як позитивні оцінки переважають над негативними, суттєвих змін у думках підприємств щодо роботи митниці не спостерігається.

  Згідно з опитаними підприємствами, головні бар'єри, що перешкоджають зовнішньоекономічній діяльності, – це бюрократія та брак доступу до інформації на митниці, а також труднощі, пов'язані з інфраструктурою та курсом валют в Україні. Для імпортерів основною перешкодою є складне митне та податкове законодавство (38% з них зазначили цю проблему). Проте вплив деяких інших бар'єрів зменшився порівняно із минулим роком. Так, частка імпортерів, які серед основних перешкод називають брак прозорості при визначенні митної вартості товарів та несприятливе валютне регулювання, зменшилася у 2017 році порівняно з 2016-м. Це може бути пов'язано з валютною лібералізацією в Україні та сприятливими для підприємців результатами розгляду судових справ, які призвели до зниження митної вартості товару.

  Найбільш поширені бар'єри при експорті – це низька якість транспортної інфраструктури та велика кількість дозволів, необхідних для експорту. 27% опитаних експортерів повідомили про ці проблеми. Дещо менша частка експортерів вказує на такі перешкоди, як складність правил визначення походження товару та непередбачувана торговельна політика України. Тоді як частка підприємств, що повідомили про брак передбачуваності в торговельній політиці України, скоротилася в 2017 році порівняно з 2016-м, частка тих, які стикаються з великою кількістю дозволів на експорт, навпаки, збільшилася. Покращення оцінок передбачуваності політики можна пояснити Експортною стратегією, затвердженою Урядом у 2017 році. Однак те, що проблема значної кількості дозволів, необхідних для експорту, стала більш гострою, свідчить про необхідність дерегуляції у зовнішній торгівлі.

  Нещодавно Верховна Рада здійснила кроки у напрямку фактичного втілення «єдиного вікна» на митниці, а Кабінет Міністрів надав поліції доступ до митних пунктів. Тоді як останній крок пояснюють необхідністю боротьби з контрабандою, він неоднозначний з точки зору законності. Збільшення прозорості митних процедур, скорочення бюрократії та підвищення чіткості правил та передбачуваності торговельної політики не тільки зміцнить позиції України у міжнародних бізнес-рейтингах, але й стане стимулом для розвитку підприємництва та торгівлі.

  myt22_2018

  Дані: Основні перешкоди при експорті та імпорті, ІЕД 

   

   

   

  Автори:  Федець Ірина
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua