Друк

Публічні заходи

  • Круглий стіл "Ціна кордонів: досвід лібералізації зовнішньої торгівлі в Україні, Грузії та Азербайджані"

    24.09.2013

    Які уроки можна винести з досвіду лібералізації зовнішньої торгівлі у країнах Чорноморського регіону? Це питання було темою круглого столу «Ціна кордонів: досвід лібералізації зовнішньої торгівлі в Україні, Грузії та Азербайджані», який відбувся 24 вересня 2013 року в Києві.

    Обговорення було зосереджено на двох країнах, які мають досить ліберальні торговельний та інвестиційний режими, — України та Грузії . Незважаючи на те, що обидві країни відкриті для іноземних товарів та капіталу, вони використовують переваги вільної торгівлі в обмеженому обсязі. Причини цього є різними для України та Грузії, але шлях вирішення проблеми може бути однаковим — європейська інтеграція, яка передбачає, зокрема, наближення державної політики у певних сферах до взірців Європейського Союзу (ЄС). Обидві країни планують підписати Угоду про асоціацію з ЄС, яка включатиме створення глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ГВЗВТ) з ЄС. Гармонізація законодавства з європейським також сприятиме збільшенню торгівлі між Україною, Грузією та іншими країнами Чорноморського регіону.

    За словами Костянтина Кравчука, наукового співробітника Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), Україна є однією з п'ятнадцяти країн з найнижчою середньою ставкою ввізного мита в світі. Але надмірний тягар адміністративних процедур та застаріла система технічного регулювання перешкоджає розвитку торгівлі. Україна також майже не має обмежень на отримання іноземних інвестицій, але обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ) на одну особу є низьким у порівнянні з країнами Східної Європи через несприятливий діловий клімат. Становище буде поліпшено, якщо Україна підпише та реалізує Угоду про асоціацію з ЄС, яка передбачає, зокрема, реформи в галузях технічного регулювання, захисту конкуренції та державної допомоги.

    Каха Гоголашвілі, директор європейських досліджень Грузинського фонду стратегічних та міжнародних досліджень (GFSIS), зазначив , що торговельний режим Грузії є одним з найліберальніших у світі. Такий режим сприяв економічному зростанню в країні у 2000-х роках, але в останні роки Грузія планує посилити регулювання у деяких чутливих сферах (зокрема, в сферах технічного регулювання та безпеки харчових продуктів). Нова політика , яка передбачає запровадження норм та практик ЄС, спрямована на підвищення конкурентоспроможності грузинських компаній на ринках союзу.

    Вероніка Мовчан, директор з наукової роботи ІЕД, повідомила про результати моделювання різних сценаріїв регіональної інтеграції, які може обрати Україна. Згідно з результатами, укладення угоди про ГВЗВТ з ЄС призведе до підвищення добробуту країни в обсязі від 4,3% до 11,8% в довгостроковій перспективі від глибини лібералізації торгівлі, тоді як повне членство в Митному союзі Росії, Білорусі та Казахстан може призвести до скорочення добробуту.

    У круглому столі взяли участь понад 30 представників органів державної влади , аналітичних центрів та бізнес-сектору. Круглий стіл був організований ІЕД в рамках проекту «Ціна кордонів» у Чорноморському регіоні» у співпраці з Грузинським фондом стратегічних та міжнародних досліджень, Громадською асоціацією сприяння вільній економіці (Азербайджан), Фондом Фрідріха Науманна та з Чорноморським фондом регіонального співробітництва, який є проектом фонду Германа Маршалла (США).

     

     

    Матеріали круглого столу:

    Програма (укр.   англ.)

    Презентації:

    • Лібералізація зовнішньої торгівлі та регіональна інтеграція: аналіз з точки зору цілей, Вероніка Мовчан (укр.   англ.)
    • Торговельний та інвестиційний режим України: відкритий, але несприятливий, Костянтин Кравчук (укр.   англ.)
    • Вільна торгівля та інвестиції у Чорноморському регіоні: приклад Грузії, Каха Гоголашвілі (укр.   англ.)

    Азербайджан, Грузія та Україна: економічні індикатори (укр.   англ.)

    Угода про асоціацію з ЄС може підвищити добробут на 4-12% (укр.)

    Категорія:  Круглий стіл
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua