Друк

Робочі матеріали

  • 28.11.2016

    Дослідження ділової думки: Основні тенденції - Жовтень 2016

    Незважаючи на відсутність покращення фінансово-економічної ситуації на підприємстві у жовтні, керівники підприємств позитивно оцінюють перспективи економічного зростання на наступні півроку.

         Dilovad_Oct16    Dilovad1_Oct16

    Клікніть на інфографіку щоб переглянути її у хорошій якості


    Показники ділового клімату. Оцінка якості ділового клімату та фінансово-економічного становища підприємств залишається негативною у жовтні 2016 року. Не відбулося суттєвих змін в оцінці керівників підприємств ділового середовища та економічної ситуації порівняно з липнем 2016 року- Індекс фінансово-економічного становища становив -0,14 (у липні — -0,13); Індекс якості ділового середовища становив -0,18 (порівняно з -0,2 у липні). Попри відсутність покращення фінансово-економічної ситуації на підприємстві у жовтні, бізнес залишається оптимістичним щодо майбутніх змін економічних результатів. Індекс очікуваних змін фінансово-економічної ситуації становив 0,06 (у липні 0,07). На наступні півроку підприємства не очікують погіршення ділового клімату в промисловому секторі (Індекс очікуваних змін ділового клімату дорівнював -0,01). Рівень регуляторної та економічної невизначеності зменшився в порівнянні з аналогічним кварталом 2015 року з 33% до 25% у 2016 році.

    Виробництво. Агрегований показник промисловості незначною мірою зменшився з -0,05 до -0,07 у жовтні 2016року. Невелике зменшення відбулося за рахунок дії двох тенденцій: зменшення такого показника як «Запаси готової продукції» із 0,01 до -0,04 та одночасного зростання показника «Очікуваний обсяг виробництва» із 0,19 до 0,23. Відсоток завантаженості виробничих потужностей за 9 місяців 2016 року становили 65% від усіх виробничих потужностей підприємства.

    Перешкоди зростанню виробництва. Керівники підприємств виділяли низький попит, проблеми ліквідності та надмірне оподаткування як одні з головних перешкод. Варто зазначити, що низький попит збільшив свою вагу у рейтингу перешкод на 12 відсоткових пунктів, в порівнянні з попереднім кварталом. Частка менеджерів, що вважають регуляторний клімат перешкодою не змінилась і становила 33%. Показник «Корупція» майже втричі зменшив свою вагу у рейтингу перешкод зростанню виробництва - з 11% до 4% у жовтні 2016 року.

    Кредити залишаються малодоступними для підприємств. Клімат на ринку запозичень характеризувався розривом між готовністю банків надавати кредити та готовністю підприємств взяти кредити як довгострокові, так і короткострокові.

    Ринок праці. Вищі показники для пошуку кваліфікованих кадрів свідчать про те, що у третьому кварталі менеджери підприємств частіше стикалися із труднощами при пошуку саме кваліфікованих працівників, у той час як спад показників вказує на те, що в цілому труднощі послабились. Спостерігається покращення ситуації на ринку праці.

    Ціни. На наступні три місяці керівники підприємств очікують збільшення темпів зростання кількості нових замовлень. Керівники підприємств очікували незначене прискорення темпів росту цін сировини та матеріалів та відпускних цін на наступні три місяці.

    Індекс змін експорту підприємств зменшився у жовтні до -0,05. Однак, в наступному кварталі керівники підприємств очікують зростання експорту до 0,13. Крім того, керівники очікують стабілізації фінансово-економічних результатів підприємств та підвищення обсягу виробництва на наступний квартальний період.


    Методологія. Всі індекси рахуються за єдиною методологією. Коли підприємство відповідає, що показник збільшився зараховуються відповіді як +1, якщо він не змінився — 0 і -1 — якщо зменшився. Наприклад, якщо зі 100 респондентів 20 вказали на зростання виробництва, 50 респондентів звітували про його скорочення, і 30 зазначили, що все залишилося без змін, то відповідне значення індексу буде -0,30. Додатне (від’ємне) значення індексу означає, що частка підприємств, де зросло виробництво, є більшою (меншою), ніж кількість тих, де виробництво скоротилось. Кожний індекс більший за +0,09 або менший за -0,09 є статистично значущим і відрізняється від нуля з ймовірністю помилки 5%. Агрегований показник перспектив промисловості (industrial confidence indicator) розраховується як середнє арифметичне індексів очікуваних змін виробництва, оцінки обсягу нових замовлень та оцінки запасів готової продукції (останній зі знаком мінус).

    Вибірка. Панель з 400 підприємств обробної промисловості використовується для моніторингу оцінок та очікувань керівників підприємств щодо змін ділового середовища загалом та показників роботи підприємств. Структура вибірки відображає структуру панелі.

    За більш детальною інформацією про характеристики вибірки, структуру анкети, методологію обрахунку індексів та за повними даними дослідження звертайтесь до Оксани Кузяків kuziakiv@ier.kiev.ua

    Сфери досліджень:  Бізнес - клімат
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua