Друк

Архів 2013

  • Інститут: "Низький рівень попиту на товари і послуги є основним чинником, який сьогодні ускладнює розвиток виробництва в Україні"

    15.04.2013

    Низький рівень попиту на товари і послуги є основним чинником, який сьогодні ускладнює розвиток виробництва в Україні. До такого висновку прийшли експерти Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД) на основі оприлюдненого 15 квітня чергового щоквартального моніторингу, проведеного в рамках проекту «Дослідження ділової думки».

    За інформацією Інституту економічних досліджень, що працюють в Україні, підприємці скаржаться на недостатній попит на свою продукцію, високі податки, регуляторні проблеми, а також дороге і недоступне банківське кредитування.

    Представники керівництва більш ніж 450 опитаних ІЕД підприємств з різних регіонів України серед факторів, які створюють додаткові ризики для економічного розвитку, назвали низький попит (65,8% опитаних), нестача ліквідності (59,9%), надмірне оподаткування (48,8% ), несприятливий регуляторний клімат (43,9%) і високі ставки по кредитах (35,4%).

    За даними дослідження ІЕД на поліпшення ділового клімату в найближче півріччя розраховують 12,4% опитаних керівників підприємств, 72,5% не очікують істотних змін і тільки 15,1% побоюються подальшого погіршення.

    На думку керівника проекту «Дослідження ділової думки» Оксани Кузяків, результати моніторингу свідчать про те, що промисловий сектор в 2013 р. очікує продовження стагнації через погану ринкову кон‘юнктуру.

    Варто відзначити, що під визначенням «стагнація» експерти ІЕД увазі стадію повільного економічного зростання, в яку промисловий сектор України увійшов в 2010 р., після подолання кризи 2008-2009 рр..

    За оцінками ІЕД реальний ВВП в Україні в 2013 р. зросте на 1,4%. Як писала «Вільна преса», в оприлюдненому на початку квітня консенсус-прогнозі Мінекономіки темп приросту реального ВВП оцінюється на рівні 1,2%. Раніше, у зв’язку з несприятливою кон'юнктурою зовнішніх ринків, Світовий банк погіршив прогноз щодо зростання ВВП України в 2013 р. до 1%.

    За даними опитування НБУ, ділові очікування керівників підприємств вже демонструють позитивні ознаки пожвавлення економіки.

    За інформацією аналітичного звіту «Ділові очікування підприємств України» за 1-ий квартал 2013 р., який був сформований на основі опитування 1261 підприємства працівниками територіальних управлінь Нацбанку, представники бізнесу поліпшили оцінку майбутнього розвитку своїх компаній у найближчі 3-12 місяців. Особливо додалося оптимізму в оцінці перспектив фінансово-економічного стану підприємств і обсягів реалізації виробленої продукції, а інфляційні очікування підприємств були зафіксовані на найнижчому рівні з початку проведення дослідження (з 2006 р.).

    Серед основних факторів, які як і раніше заважають нарощувати виробництво, опитані НБУ підприємства назвали подорожчання енергоносіїв (61,8% відповідей), а також сировини і матеріалів (56,2%). При цьому значно знизилися оцінки впливу обмінного курсу гривні та рівня процентної ставки за кредитами.

    У звіті НБУ відзначено збільшення потреби підприємств у позикових коштах у найближчі 3 міс., Про що повідомили 29,9% опитаних підприємств (у ІV кварталі 2012 р. — 23,5%), а також кількість тих, хто планує брати кредити. З їх числа 83,3% збираються брати позики в національній валюті.

    Відновлення економічної активності очікується в 2014 році

    За оцінками експертів ІЕД в 2014 р. збільшення попиту на українську продукцію на зовнішніх ринках, а також поліпшення споживчого попиту приведе до прискорення зростання реального ВВП до 3,9% річних. Одним з важливих чинників для реалізації подібного сценарію є успішні переговори з МВФ щодо надання кредиту Україні. Як писала «Вільна преса», черговий раунд переговорів з МВФ має відбутися в період з 19 по 21 квітня, а укладення угоди про фінансування можливо ближче до другої половини 2013.

    Джерело:  ВКурсе
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua