Друк

Друковані ЗМІ

  • Пай під сад

    30.01.2013

    Планую використати свій пай для закладки саду. З одного боку, я нібито не змінюю статус землі - як вона була сільгосппризначення, так і залишається, проте з іншого є сумніви, чи не порушую я законодавство?

    Микола Миколайович, Житомирська обл.

     

    Усі земельні ділянки у межах України мають своє цільове призначення. Це передбачено ст. 19 Земельного кодексу України, а статтями 91 та 96 – обов’язок землевласника та землекористувача використовувати земельні ділянки за цільовим призначенням. Окрім цільового призначення, усі землі мають ще й окремі види використання (див. Класифікатор видів цільового призначення земель, що затверджений Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 548 від 23.07.2010 р.). Приміром, для земель сільгосппризначення це ведення товарного сільськогосподарського виробництва; ведення фермерського господарства; індивідуальне садівництво; городництво; сінокосіння і випасання худоби; надання послуг у сільськогосподарському господарстві тощо.

    Вид цільового використання конкретної земельної ділянки зафіксований у державному акті на земельну ділянку, який видається власникові. 

    Частиною 5 ст. 20 Земельного кодексу встановлено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель можуть визначатися її власником або користувачем самостійно (в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою). Ґрунтуючись на цьому положенні, можна зробити висновок, що використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, наприклад, для ведення фермерського господарства, з метою садівництва є законним, оскільки так каже буква закону. Однак, такий висновок є хибним, оскільки та ж стаття Земельного кодексу передбачає, що право вибору землевласником чи землекористувачем виду використання земельної ділянки стосується усіх категорій земель, окрім земель сільгосппризначення та земель оборони. Іншими словами, самовільна зміна виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (у нашому випадку це земельна ділянка сільгосппризначення) є незаконною, а тому закладка саду на земельній ділянці, якщо видом використання цієї земельної ділянки не є індивідуальне садівництво, буде такою, що порушує закон.

    Проблемою українського земельного законодавства у контексті самовільної зміни виду використання земельної ділянки сільгосппризначення є наступне: якщо особа самовільно змінить вид використання земельної ділянки сільгоспвикористання, чинне законодавство не передбачає відповідальності за таку дію.


    Петро Залізняк,

    експерт Центру політико-правових реформ

    Інформацію надано в рамках проекту «Барометр земельної реформи»

    Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2010
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01030 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kiev.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua