Друк

Інтернет ресурси

 • Більшість селян бояться ринку землі

  26.06.2013

  Дві третини українських селян виступають проти вільного продажу сільськогосподарської землі, бо не розуміють специфіки земельного ринку та бояться, що їх обдурять.

  Такими є останні дослідження, які проводив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку, пише "Радіо свобода".

  "Людина віком близько 57 років, зі шкільною або професійною середньою освітою, найчастіше - це жінка, в третині випадків вона отримала земельний пай у спадок і ніколи не бачила його на власні очі. Землю вона продавати не хоче, орендну плату за свій пай вважає занизькою, але розуміє, що більше агрофірма заплатити не зможе. Таким є портрет пересічного власника земельних паїв в Україні", - пише видання.

  На одному з етапів проекту дослідники опитали аграріїв та власників паїв на Хмельниччині, Дніпропетровщині та в Криму.

  Виявилося, що дві третини селян підтримують мораторій на продаж аграрних земель, який Верховна Рада продовжила до 2016 року.

  Третина з них не могла навіть приблизно визначити, скільки коштував би їхній пай в умовах вільного ринку. Продати свою землю готова лише чверть опитаних.

  Натомість більше половини фермерів та директорів агрофірм виступають за вільний продаж землі, однак не всі вони впевнені , що зможуть викупити бодай частину ланів, які нині орендують.

  За рік, який тривало дослідження, середня ціна землі, за якою її готові продати власники, зросла на 10% і наблизилась до семи тисяч доларів за гектар.

  Вільний продаж землі підтримують молодші за віком та більш освічені землевласники, зауважує керівник проекту агентства США з міжнародного розвитку "Агроінвест" Олександр Каліберда.

  "Втричі більше "проти", ніж "за". Якщо говорити про причини неприйняття земельної реформи – це ризик приходу чужих власників та побоювання, що село буде знищене. Ті, хто за продаж землі, очікують зростання надходжень до бюджету, розвитку фермерства і можливості вигідно продати свій пай".

  Дослідник наголошує, що люди бояться передусім свого незнання. Відтак, значна частина землевласників та більшість фермерів кажуть, що потребують юридичних консультацій із земельних питань.

  Найзручніший формат – безкоштовні, за місцем проживання, стверджують більшість селян. Тим часом за порадою і фермери, і прості сільські мешканці часто звертаються до родичів, знайомих, місцевої влади.

  Робоча група при Міністерстві аграрної політики та продовольства розробляє проект закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, що має стати завершальним етапом підготовки до вільного продажу землі.

  Його остаточний текст буде готовий орієнтовно у жовтні цього року. Не виключають, що новий закон може скасувати земельний мораторій, подовжений до 2016 року, на 2-3 роки раніше.

  Проте вже зараз фахівці бачать у документі норми, які дозволяють монополізацію земельного ринку. Зокрема, керівник проекту "Барометр земельної реформи" Олег Нів'євський стурбований повноваженнями, які законопроект надає створеному для регулювання ринку землі державному земельному банку.

  За словами фахівця, це буде єдина в світі фінансова установа, яка одночасно має пріоритетне право скуповувати землю і надавати кредити під її заставу.

  У такому випадку земельний банк обмежить можливості аграріїв отримувати кредити в комерційних банків, і фактично за рахунок перепродажу земельних ділянок стягуватиме ренту з усіх учасників ринку, якою зможе скористатися обмежене коло осіб, зауважує експерт.

  Зі свого боку, один з розробників законопроекту про обіг земель сільськогосподарського призначення, заступник начальника ринку і оцінки земель державної агенції земельних ресурсів Юрій Микитенко бачить у ньому лише користь для фермерів та власників паїв.

  "Нині ми шукаємо консенсус між суспільством і державою щодо обігу земель сільгосппризначення. На перших етапах, доки ціни не сформовані, буде робитися нормативно-грошова оцінка і на її підставі відбуватиметься продаж землі. Після дво-трирічного функціонування ринку земель сформується попит, а відтак – і більш реальні ціни", – прогнозує посадовець.

  Зі свого боку, заступник керівника проекту "АгроІнвест" Олександр Каліберда найгіршим варіантом земельної реформи для України називає ситуацію, коли термін оренди подовжать, а механізм купівлі-продажу ділянок стане заплутаним для всіх, окрім держави.

  Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua