Друк

Інтернет ресурси

 • Нові документи посвідчують права на землю

  22.01.2013

  З 1 січня 2013 року набрали чинності зміни до законодавства, котрі вводять докорінно нову процедуру та документи, які посвідчують право власності особи на земельну ділянку. Саме про ці законодавці зміни йтиметься у цій статті.

  Як засвідчують соціологічні дослідження проведені у рамках проекту «Барометр земельної реформи: інформаційна та адвокасі кампанія», абсолютна більшість власників землі не мають державного акта на свою земельну ділянку (близько 50%), значна кількість осіб звернулася до уповноважених органів державної влади або органів місцевого самоврядування з питань отримання державного акта на землю, проте процес отримання документів затягується на роки, а з початку року Акти замінено на інший документ.

  З 1 січня 2013 року набула чинності нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію речових прав не нерухоме майно та їх обтяжень», яка встановлює нові правила посвідчення та оформлення речових прав на землю. У свою чергу, Земельний кодекс України у ст. 126 передбачає, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до вищезазначеного Закону.

  До 1 січня 2013 року основним документом, який посвідчував права на землю був державний акт на право власності на земельну ділянку. Однак були й інші документи, цивільно-правова угода щодо відчуження земельної ділянки та свідоцтво про права на спадщину. Проте земельне законодавство встановлювало вимогу, що навіть у випадках набуття права власності на земельну ділянку на підставі цивільно-правової угоди чи спадщини, державний акт на дану земельну ділянку також мав долучатися до відповідного документу.

  З 1 січня 2013 року процедура і документи, що посвідчують права на землю, будуть зовсім іншими. Нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію речових прав не нерухоме майно та їх обтяжень» передбачає, що право власності на нерухоме майно (в т.ч. і земельні ділянки) посвідчує свідоцтво про право власності на нерухоме майно, головним завданням якого є підтвердження виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно. У свою чергу Земельний кодекс України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125). Свідоцтво про право власності на нерухоме майно видається фізичним та юридичним особам у разі набуття права на земельні ділянки у т.ч. у разі безоплатної передачі їм земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності за рішеннями органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (приватизація земельної ділянки).

  Свідоцтво про право власності на нерухоме майно має бути підписаним державним реєстратором і засвідченим печаткою. Детальна процедура реєстрації прав про право власності на нерухоме майно передбачена Законом України «Про державну реєстрацію речових прав не нерухоме майно та їх обтяжень».

  Окрім вищенаведеного Закону із 1 січня 2013 року набула чинності також нова редакція Закону України «Про Державний земельний кадастр». Даний Закон у ч. 2 ст. 24 передбачає, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

  Реєстрація здійснюється державним кадастровим реєстратором, який має зареєструвати земельну ділянку протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації відповідної заяви особи, яка має бажання зареєструвати свою земельну ділянку.

  Ч. 8 ст. 24 цього ж Закону передбачає, що на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку. При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки її має бути присвоєно кадастровий номер. Саме цей витяг і посвідчуватиме права на земельні ділянку та відсутність помилок у реєстрі.

  Важливо звернути увагу на те, що у зв’язку із описаними законодавчими нововведеннями видання державних актів на право власності на земельну ділянку припиняється, однак, у той же час, державні акти видані до 1 січня 2013 року залишаються чинними і надалі посвідчуватимуть права на земельні ділянки.

   

  Якщо вас зацікавили відповіді на ці та інші пов’язані питання, надсилайте свої запитання на електрону чи поштову адресу нижче:

  Поштова Адреса: 04071, м. Київ, вул. Межигріська 22 оф. 20.

  Електронна поштова скринька: zemputannya@gmail.com

   

  Петро Залізняк,

  експерт Центру політико-правових реформ

  Ця публікація випускається Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій в рамках проекту «Барометр земельної реформи: інформаційна та адвокасі кампанія», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні

  Джерело:  pro Тернопіль
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua