Друк

Анонс

Вхід на сайт


Новини інституту

  • В квітні частка бізнесів, які страждають від браку робочої сили, впала до піврічного мінімуму — опитування ІЕД

    19.05.2025

    Ключові тези коротко:

    ➢ В квітні 2025-го у довгостроковій перспективі відбулося покращення оптимізму бізнесу.

    ➢ Показник середньої тривалості нових замовлень скоротився до 4,9 місяців.

    ➢ Брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників залишається головною перешкодою для ведення бізнесу, але на неї поскаржились найменше за останні пів року.

    ➢ Перебої з електропостачанням у квітні стали проблемою лише для 6% бізнесу.

    ➢ Економічну діяльність уряду позитивно оцінило 4% підприємців.

    На тлі розмов щодо можливого призупинення бойових дій довгострокові очікування бізнесу покращилися. Водночас у піврічній перспективі невизначеність почала зростати, а очікування, хоча й залишаються оптимістичними, дещо погіршилися. Про це свідчать результати 36-го щомісячного опитування, яке ІЕД провів серед 478 промислових підприємств.

    Індекс відновлення ділової активності у квітні суттєво не змінився — 0,13 проти 0,12 у березні. Найкращу динаміку ІВДА продемонстрували великі підприємства — у них темпи відновлення найвищі.

    “Це все відбувається на тлі підвищеної зовнішньополітичної турбулентності, яка впливає на перспективи війни. А це ключовий позаекономічний чинник, який впливає на український бізнес та економіку, заявила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків. — Дане опитування є ювілейним: вперше в такому щомісячному форматі ми провели його в травні 2022 року. Тож вже маємо три повних річних періоди даних і тепер можемо працювати над усуненням сезонності. Це зробить дані точнішими та зручнішими для міжнародних порівнянь”.

    У довгостроковій перспективі двох років відбулося суттєве покращення оптимізму – індекс очікуваних змін зріс з 0,11 до 0,15. Це стало можливим завдяки зменшенню частки тих, хто планує скорочувати виробництво (з 3,4% до 1,4%), і зростанню частки тих, хто планує розширення (з 14% до 16,2%). Однак більшість — 82,4% респондентів — не очікують змін.

    У виробництві спостерігалося покращення поточних змін на тлі незмінних очікувань. Частка підприємств, які нарощували обсяги виробництва, у квітні зросла до 26,2% (з 20,1% у березні). Тоді як частка тих, хто планує збільшення у найближчі 3–4 місяці, істотно не змінилася: зросла з 40,5% до 40,8%.

    Поточні результати експорту досягли максимуму з початку війни — індекс змін суттєво зріс з 0,1 у березні до 0,23 у квітні. Це стало можливим завдяки зменшенню частки бізнесів із падінням експорту (з 13,4% до 8,7%) та зростанню частки експортерів зі зростанням обсягів (з 19,9% до 25,4%).

    Очікування щодо нових замовлень залишаються стриманими: частка підприємств із портфелем замовлень тривалістю понад рік скоротилася з 20% до 16%.

    “Після зростання у серпні–вересні минулого року середньої тривалості нових замовлень до 7,9 місяця, коли підприємства отримували довгі контракти, цей показник постійно зменшується й у квітні скоротився ще — з 5,5 до 4,9 місяця”, — зазначила Оксана Кузяків. Найдовші замовлення — у деревообробній та хімічній промисловості.

    Ціни на сировину та матеріали демонструють уповільнення темпів зростання. Частка підприємств, що повідомили про зростання цін, зменшилася на 7 в.п. — до 24,5%. А частка тих, хто очікує подальшого зростання в найближчі три місяці, — на 1,5 в.п., до 31,3%.

    Подібна динаміка й щодо цін на готову продукцію: їхнє зростання зафіксували лише 26,7% респондентів (-5,8 в.п.), а очікують подальше зростання — 32% (-3,8 в.п.).

    Проблема браку робочої сили залишається актуальною: у квітні дещо зросли частки підприємств, яким складно знайти як кваліфікованих працівників (до 47,8%, +1,8 в.п.), так і некваліфікованих (до 36,3%, +0,2 в.п.).

    При цьому брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників залишається головною перешкодою для ведення бізнесу у воєнний час. “Абсолютне значення цієї перешкоди знизилося на 8 в.п. – до 57%. Це вже не випадковість, а певне покращення ситуації”, — повідомив старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел. Це найнижчий рівень з жовтня 2024 року, коли також було 57%.

    Перелік трьох найбільших перешкод не змінився. На другому місці у квітні залишилася проблема “небезпечно працювати” (зростання на 1 в.п. —до 54%), а про проблему “зростання цін на сировину, матеріали та товари” стали згадувати менше (зменшення на 5 в.п. —до 43%). Рідше бізнес скаржився і на “зменшення попиту на продукцію і послугу” (4 в.п., до 28%).

    “Ситуація з електропостачанням покращилась настільки, що вже майже відсутні відключення електрики для бізнесу. Тому ця перешкода поступово знижувалась з “топу” на нижчі сходинки. І в квітні про “перебої з електро-, водо або теплопостачанням говорило лише 6% респондентів — це вже 9-а сходинка в переліку перешкод”, – заявив старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел. Це мінімальний показник із вересня 2022 року (4%).

    Оцінки економічної політики уряду залишаються переважно нейтральними (63% у квітні), майже чверть (24%) — негативні, а позитивні оцінки дали 4% (вдвічі більше, ніж у березні). Близько 9–10% опитаних стабільно не можуть визначитися з оцінкою діяльності уряду.

    ***

    У щомісячному опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД беруть участь близько 500 українських промислових підприємств, що розташовані у 21 із 27 регіонів України. Опитування проводиться на щомісячній основі з травня 2022 року.

    Відео презентації результатів квітневого опитування —

    https://www.youtube.com/watch?v=j3H0_5S35b8

    Усі попередні опитування з липня 2022 року — http://www.ier.com.ua/ua/proekt_dilova_dumka/NRES_Presentations

    Завантажити

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua