Інститут економічних досліджень та політичних консультацій провів дослідження наслідків приєднання України до платіжних схем SEPA – Single Euro Payments Area. Цей крок є частиною майбутнього вступу України є Євросоюзу та має спростити розрахунки у євро з країнами ЄС і зменшити їхню вартість.
SEPA (Single Euro Payments Area) – це ініціатива Європейського Союзу, спрямована на створення єдиного ринку платежів у євро. Вона дозволяє здійснювати безготівкові платежі у євро між країнами-членами ЄС так само легко та безпечно, як і внутрішні платежі.
SEPA не є платіжною системою. Це набір платіжних схем — тобто правил та стандартів проведення платіжних операцій, погоджених між надавачами платіжних послуг.
Приєднання до SEPA дозволить знизити вартість міжнародних платежів у євро для українських громадян та бізнесу. Це стане можливим завдяки усуненню додаткових комісій та зборів, які зазвичай застосовуються до міжнародних транзакцій поза межами SEPA. Також стандарти SEPA передбачають високий рівень прозорості та безпеки фінансових транзакцій. Це допоможе зменшити ризики шахрайства та забезпечить надійність платіжних операцій.
Згідно з розрахунками ІЕД, за умови збереження поточних обсягів платежів потенційна економія для українських фізичних та юридичних осіб від переходу до SEPA може становити від 70 до 100 млн євро.
“Для порівняння: Молдова оцінила свою короткострокову економію від вступу до SEPA у 12 млн євро. Хоча обсяги зовнішньої торгівлі України перевищують молдовські в понад девʼять разів, а обсяги переказів — у шість разів, потенційна економія для України залежатиме від реального рівня тарифів, структури платежів та швидкості впровадження стандартів SEPA”, – зазначає автор дослідження провідний науковий співробітник ІЕД Віталій Кравчук.
Зниження трансакційних витрат може сприяти зменшенню частки неформальних переказів між Україною та ЄС (хоча точні масштаби такого ефекту наразі оцінити складно) та сприяти ширшому використанню євро у торгівлі між Україною та ЄС.
“SEPA може прискорити обіг коштів між Україною та країнами ЄС. Це сприятиме поліпшенню фінансової ліквідності та підвищенню ефективності бізнес-процесів, особливо для компаній, що активно співпрацюють з європейськими партнерами”, — резюмує Віталій Кравчук.
Ознайомитися з дослідженням можна за посиланням: SEPA_brief_IER.pdf
Дослідження підготовлене за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».