Якщо ЄС не продовжить торговельні пільги для України, ми можемо недорахуватися $1,5 млрд експорту в ЄС. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому ІЕД спільно з Berlin Economics “The expiration of EU Autonomous Trade Measures for Ukraine: What’s next? – Four scenarios and implications”.
Уже в червні закінчується дія автономних торговельних заходів ЄС, які з 2022 року тимчасово скасували рештки тарифних обемежень доступу на ринок ЄС, серед яких найважливішими були тарифні квоти на окремі категорії української аграрної продукції. Цей пільговий режим став ключовим для підтримки українського експорту в умовах війни.
Що далі? У разі повернення до попередніх умов зони вільної торгівлі з тарифними квотами — найбільш негативного з можливих сценаріїв — Україна щороку втрачатиме $1,5 млрд експорту до ЄС.
Це вдарить по аграрному сектору, де квоти обмежують постачання пшениці, м’яса птиці, яєць, цукру, меду та деяких інших продуктів.
Альтернативні сценарії:
- Повернення квот лише для “чутливих” товарів (йдеться про вже згадані вище пшеницю, м'ясо птиці тощо): падіння експорту на $1,2 млрд.
- Розширення тарифних квот для “чутливих” товарів і скасування інших квот: зростання експорту на $77 млн.
- Повна лібералізація: зростання експорту на $290 млн.
Повний текст дослідження доступний англійською мовою.
Робота розміщена також на сайті German Economic Team за посиланням.