Одним із можливих шляхів посилення співпраці між Україною та Польщею у сфері будівництва під час вступу України до ЄС є створення спільних будівельних компаній.
Про це йдеться у звіті «Український шлях до Європейського Союзу. Досвід Польщі. Будівельний сектор».
«Після вступу Польщі до Європейського Союзу багато компаній з ЄС заполонили ринок країни, і в результаті польські компанії стали менш конкурентоспроможними. Саме тому було б доцільно створювати спільні підприємства, щоб уникнути подібної ситуації в Україні», – йдеться у звіті.
Згідно з правилами єдиного ринку, немає різниці в країні походження компанії, якщо вона працює на ринку Європейського Союзу. Таким чином, спільні підприємства з України зможуть безперешкодно працювати на території всього альянсу.
Досвід польських компаній, пов'язаний зі вступом та членством в ЄС, корисний для України та українських підприємців.
Серйозний виклик може виникнути через конкуренцію із західноєвропейськими компаніями, які мають капітал і необхідні ноу-хау. Можна припустити, що доступ до фондів ЄС, а також інших західних фондів, призначених для відбудови та модернізації України, передбачатиме забезпечення доступу західних компаній до українського ринку, можливо, через створення рівних правил доступу до державних закупівель.
Однак, навіть якщо це призведе до партнерства між українськими та західними компаніями або навіть до субпідряду, коли основні контракти присуджуються найбільшим західним компаніям, це все одно дасть реальні прибутки та можливості для зростання українських компаній.
«Спільні підприємства та транскордонне співробітництво можуть допомогти розв'язати проблему нестачі робочої сили, підвищити конкурентоспроможність та залучити іноземні інвестиції, що принесе користь обом економікам», – йдеться у звіті.
Серед інших рекомендації звіту для України та українських компаній щодо вступу до ЄС:
➢ прискорити гармонізацію нормативно-правових актів України зі стандартами ЄС, зокрема у сфері енергоефективності та сталого розвитку;
➢ інвестувати у дотримання Європейського зеленого курсу;
➢ створити надійні системи моніторингу викидів та «зелених» сертифікацій дозволить залучити кошти ЄС та приватні інвестиції;
➢ реформувати професійно-технічну освіту відповідно до стандартів ЄС;
➢ посилити антикорупційні заходи та реформувати процеси державних закупівель, аби забезпечити ефективний та справедливий розподіл ресурсів.
Найважливішим проєктом щодо співпраці європейських та українських будівельних компаній стане відбудова та модернізація країни після війни росії проти України. Цей проєкт визначить відносини між Європейським Союзом, включаючи Польщу, та Україною на найближчі роки.
«Гроші на відбудову знайдуться. Проблема буде полягати в тому, як вони витрачаються. Доки прозорість та чіткість процесів, пов'язаних з тендерами та контрактами, не будуть приведені до європейських стандартів, виникатимуть проблеми з інвестуванням в Україну», – зазначив пан Конрад Вирвас, директор зі стратегії розвитку Польської асоціації роботодавців будівництва.
Немає сумнівів, що успіх проєкту з відбудови та модернізації України визначатиме економічні відносини між Україною та Європейським Союзом. Це також значна можливість сприяти тісній співпраці між польськими та українськими компаніями, формувати групи спільного капіталу, спільні підприємства та сильні організації, які також могли б конкурувати разом із західними компаніями.
«Спільні зусилля польських та українських компаній матимуть вирішальне значення для післявоєнної відбудови України, зміцнення економічних зв'язків та сприяння інтеграції України до європейського ринку», – йдеться у звіті.
Звіт підготовлений в рамках проєкту «Шлях України до Європейського Союзу. Досвід вступу Польщі», що виконується спільно Варшавським інститутом підприємництва (Польща) та Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (Україна) за спільної підтримки гранту Фундації «Відкрите суспільство» та Міжнародного фонду «Відродження», Україна.
Англомовна версія звіту – за посиланням.