За оцінкою ІЕД, темпи приросту ВВП сповільнились у жовтні: з 4,0% дпр (до попереднього року) у вересні до 1,1% дпр у жовтні 2024-го.
Як і в попередні три місяці, зміна динаміки пов’язана передусім з різними темпами збирання врожаю порівняно з минулим роком. Водночас в жовтні, за нашою оцінкою, дещо сповільнились темпи відновлення в добувній та переробній промисловості, що передусім пов’язано з російськими обстрілами підприємств Дніпропетровщини та російським просуванням в Донецькій області.
Проте розвитку економіки сприяла відсутність планових відключень електроенергії за рахунок зростання виробництва електроенергії, хоча через обстріли відбувались аварійні відключення.
За нашими оцінками на основі даних Мінагрополітики, зібраний у жовтні врожай був суттєво нижчий за обсяги у жовтні 2023 року за рахунок швидшого збирання у вересні 2024-го та нижчої урожайності цього року.
Це стосується всіх культур, крім буряку. Зокрема кукурудзи було зібрано на 19% дпр менше, а олійних майже вдвічі менше.
Водночас ситуація в тваринництві розвивалась, як і раніше. Виробництво яєць та м’яса зросло, тоді як молока впало.
В цілому, за оцінкою ІЕД реальна валова додана вартість (ВДВ) в секторі впала на 8% дпр в жовтні.
Ситуація в промисловості у жовтні розвивалась під дією ряду різноспрямованих чинників. З одного боку, відсутні планові відключення електроенергії та зростання внутрішнього та зовнішнього попиту сприяли збільшенню виробництва промисловості.
З іншого боку, російські обстріли шкодили діяльності ряду великих підприємств, особливо на Дніпропетровщині, але не тільки там. Окремі підприємства зазнали руйнувань, деякі стикнулись з браком доступу до електроенергії через пошкодження електромереж.
Також негативно на розвиток промисловості у Донецькій області вплинуло наближення фронту та захоплення ряду населених пунктів, зокрема захоплення Селидового і зупинки шахти там, а також ризик захоплення Покровська і відповідно евакуація працівників підприємств.
За опитуванням бізнесу, що проводить ІЕД, «небезпека працювати» була головною перешкодою для діяльності підприємств в жовтні для 62% підприємств.
В цілому, за нашою оцінкою, реальна ВДВ у добувній промисловості скоротилась на 1,1% дпр. Водночас логістика надалі була доступною через залізницю та Український морський коридор як для аграрної продукції, так і для залізної руди та продукції металургії.
Однак на відміну попередніх місяців суттєво скоротились перевезення Укрзалізницею руди. Частково це сталось внаслідок більшого експорту зернових.
Темпи приросту реальної ВДВ в переробній промисловості сповільнились до 5,2% дпр у жовтні з 6,0% дпр у вересні.
ВДВ у виробництві електроенергії зросла на 0,9% дпр.
Торгівля, будівництво та транспорт продовжували зростати порівнюваними з серпнем та вереснем темпами. За нашою оцінкою, темпи приросту в торгівлі залишились майже незмінними (6,2% дпр в жовтні) через зростання доходів населення.
Реальні заробітні плати зростають внаслідок тиску на ринок праці через брак робочої сили: відповідно до опитування бізнесу, яке проводить ІЕД, 57% компаній далі звітували про обмеження діяльності через брак робочої сили.
Цьому також сприяє вчасна виплата пенсій. Споживання також суттєво підтримується виплатами військового забезпечення.
Зростала й зовнішня торгівля. Реальна ВДВ в транспорті за оцінкою зросла на 9,2% дпр, дещо повільніше, ніж у вересні. Це пов’язано зокрема з ефектом статистичної бази.
Детальніший огляд економіки читайте у Місячному економічному моніторингу України.