Ключові тези коротко:
- У жовтні Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА) покращився до 0,2, а частка промислових підприємств, ділова активність яких пожвавилась, зросла одразу до 38%.
- В той же час короткострокова невизначеність зросла, як і інфляційні очікування.
- Небезпечні умови праці стали головною перешкодою для ведення бізнесу. Із цим згодні 62% підприємців. Гострота дефіциту робочої сили згасає вже другий місяць поспіль.
- Стало менш складно знайти як кваліфікованих, так і некваліфікованих працівників.
В економіці України в жовтні спостерігається збалансоване відновлення, попри збереження всіх ризиків війни. При цьому короткострокова невизначеність зросла, як і інфляційні очікування. Головною перешкодою для ведення бізнесу стали небезпечні умови праці, тоді як критичність дефіциту робочої сили та проблема з пошуком працівників дещо зменшились.
Про це засвідчили результати 30-го щомісячного опитування, яке ІЕД провів у жовтні серед 472 промислових підприємств.
Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА) зберігає тенденцію до покращення: показник збільшився у жовтні 2024-го до 0,2 із 0,12 у вересні.
Значення ІВДА (шкала від «-1» до «+1») зросло для всіх підприємств, незалежно від розміру, проте показник мікропідприємств залишився найнижчим із від’ємним значенням. Агрегований Показник Перспектив Промисловості (АППП) не зазнає суттєвих змін вже п’ятий місяць поспіль.
Частка підприємств, які повідомили про покращення ділової активності в порівнянні із минулим роком, збільшилась з 30% у вересні до 38% у жовтні. А частка підприємств, чия ділова активність погіршилась за останній рік, зменшилась з 18% до 16%.
Також припинила зростати частка підприємств, що працюють із завантаженістю менше чверті потужності. У жовтні вона становила 17% після рекордних 18% місяцем раніше. Частка тих, хто працює на повну потужність, зросла з 9% до 11%, але все ще залишається незначною.
З одного боку у жовтні більше українських бізнесів не могли спрогнозувати у піврічному горизонті ані загальноекономічне середовище (з 25,6% до 26,1%), ані фінансово-економічну ситуацію на своїх підприємствах (з 20,5% до 23,1%). Невизначеність у довгостроковій перспективі при цьому дещо зменшилась (з 39,7% до 37,5%).
«Невизначеність у 3-місячній і 6-місячній перспективі зросла, натомість невизначеність у 2-річній перспективі зменшилась. Таким чином, бізнес став менше впевнений у тому, що буде завтра і післязавтра, але більш впевнений у тому, що може статися за два роки», – заявила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків.
Але з іншого боку оцінка бізнесом своїх піврічних перспектив демонструє оптимізм після різкого спаду в липні. «З березня зберігається позитивна оцінка поточної ситуації. Ці дані дають нам підставу говорити про стійкий оптимізм», – наголосила Оксана Кузяків.
Портфель нових замовлень залишається на рекордному рівні вже другий місяць поспіль – 7,9 місяця, хоча дещо зменшилась частка тих, хто має замовлення на рік та довше, – з 22% до 20%, і зросла частка бізнесів, які працюють «з коліс», тобто із замовленнями до двох місяців, – з 48% до 52%.
Також зростає індекс очікуваних змін цін на сировину та матеріали (з 0,44 до 0,49 у жовтні).
Частка підприємств, які вже зіткнулись зі зростанням цін, зросла з 29,4% до 31,3%, а частка тих, хто очікує зростання цін впродовж найближчих 3 місяців, – з 43,8% до 46,9%. Більш дорога сировина збільшить ціну готової продукції. «Ба більше, бізнес готовий збільшувати ціни на готову продукцію: частка таких підприємств збільшилась з 41,3% до 45%», – зазначила Оксана Кузяків.
Дещо покращились очікування бізнесу щодо трудових ресурсів. Частка підприємств, що планують зростання зайнятості в найближчі 3-4 місяці, зросла з 12,1% до 13,8%, а тих, хто планує звільнення, зменшилась з 9,8% до 6,9%. Одночасно відбулося розширення частки бізнесів, які планують збільшити кількість працівників у вимушених відпустках, – з 13,9% до 14,4%.
У жовтні бізнесу стало трохи легше шукати кваліфікованих працівників. Про проблему складності пошуку відповідних кадрів заявили лише 51,9% опитаних після 55,1% у вересні. Некваліфікований персонал їм також стало знайти простіше: це викликає складнощі у 34,8% підприємців після 39,2% у вересні.
Серед головних перешкод для ведення бізнесу у воєнний час відбулась ротація.
Небезпечні умови праці, викликані російським вторгненням, стали основною перешкодою для бізнесу. «Небезпечно працювати» знову очолює список перешкод. Вперше 62% опитаних вибрали «небезпечно працювати» як одну із чотирьох перешкод для ведення бізнесу», – повідомила Оксана Кузяків.
Частка бізнесів, які скаржились на дефіцит робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників, у жовтні зменшувалась другий місяць поспіль – за жовтень з 61% до 57%. «Перешкода «брак робочої сили», яка попереднього місяці очолювала список, зсунулась на друге місце. Це вже не перешкода № 1», – сказала Оксана Кузяків.
Питання безпечної праці загострилось через очікування бізнесу атак росії на інфраструктуру, зокрема енергетичну, напередодні зими.
«Зберігається закономірність, що зі зростанням розміру підприємства, зростає й імовірність того, що воно повідомить про небезпеку працювати, оскільки воно з більшою ймовірністю стає можливим об’єктом для ракетних та дронових атак», – заявив старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел.
При цьому 100% бізнесу кажуть про небезпеку працювати як в регіонах, близьких до фронту, – в Черкаській, Запорізькій, Полтавській, Житомирській областях, так і на Закарпатті. Хоча інші західні області, на відміну від Закарпатської, демонструють низький рівень хвилювання: наприклад, у Львівській – 0%, у Чернівецькій – 15%.
Водночас зменшилась актуальність перешкоди «перебої з електро-, водо- та теплопостачанням». «Швидше за все, тому що у жовтні фактично не було масових відключень», – наголосив Євген Ангел. В жовтні частка бізнесу, занепокоєного цією проблемою, впала з 45% до 22%, а сама проблема опустилась з третього на п’яте місце.
«Третю сходинку рейтингу перешкод займає «зростання цін на сировину та товари» із незначною зміною показника з 45% у вересні до 43% у жовтні. Це середній рівень за останній рік», – зазначив Євген Ангел.
Інші перешкоди традиційно менш чутливі для бізнесу. «Корупція» та «тиск з боку правоохоронних органів» залишаються в тіні інших перешкод і не є суттєвими проблемами. Про них вказує незначна частка наших респондентів», – розповів Євген Ангел.
У щомісячному опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД беруть участь близько 500 українських промислових підприємств, що розташовані у 21 із 27 регіонів України. Опитування проводиться на щомісячній основі з травня 2022 року. Опитування за жовтень було проведено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».
Відео презентації результатів опитування —https://youtu.be/RKnVSckZf2w
Усі попередні опитування з травня 2022 — http://www.ier.com.ua/ua/proekt_dilova_dumka/NRES_Presentations