Друк

Новини інституту

  • Реформи, прозорість, діджиталізація та спрощення процедур дозволили втримати стійкість України в умовах війни

    25.10.2024

    22-25 жовтня у Вашингтоні триває Форум громадянського суспільства в рамках щорічних зборів Світового банку та Міжнародного валютного фонду (МВФ) 2024 року. На сесії “Як залишатись стійкими під час війни” – представники українських громадських організацій, зокрема члени консорціуму #RRR4U та представники Світового банку й МВФ – обговорювали конкретні кроки, які забезпечують економічну стійкість України в умовах повномасштабної війни. Учасники розповіли про досвід, який може бути корисними іншим країнам, що стикаються із зовнішніми неекономічними ризиками та загрозами.

    В ході дискусії президентка DiXi Group, Олена Павленко, розповіла про енергетичну стійкість, яка є однією з найважливіших умов виживання держави під час війни. За словами експертки, Україна демонструє надзвичайну витримку та здатність адаптуватись до нових умов.

    “Енергетичний сектор став одним із ключових об’єктів нападу для ворога – наша країна втратила більше 50% енергетичної інфраструктури. За підрахунками, росія здійснила більше тисячі атак на різні обʼєкти: теплові електростанції, гідроелектростанції, трансформатори, тощо. Їх основна мета відома – тримати населення і бізнес без електроенергії, щоб вбити економіку і змусити нас мерзнути взимку. Та українська енергосистема встояла. Незважаючи на масштабні атаки, нам вдалося зберегти систему, яка працює,” – Олена Павленко.

    У своєму виступі президентка аналітичного центру поділилась трьома ключовими аспектами, які допомагають зберігати стійкість енергосистеми навіть у найскладніших умовах.

    “Перше, якщо ви думаєте про енергетичну стійкість – потрібно завчасно подумати про резервні варіанти живлення: розвиток альтернативних джерел енергії, створення мобільних енергетичних потужностей, а також підготовку фахівців, здатних оперативно реагувати на нові виклики”, – наголосила президентка аналітичного центру.

    Другим важливим компонентом, на її думку, є спрощення бюрократичних процедур та впровадження цифрових технологій. За словами експертки, під час війни особливо важливо швидко отримувати підтримку від міжнародних партнерів, ключем до чого є прозорість. Чим більше довіри мають партнери до процесів всередині країни, тим легше їй залучати нові ресурси для відновлення та розвитку.

    Третім компонентом є сполучення з енергосистемами країн, які є справді надійними сусідами. Потрібно домовитися з ними про обмін електроенергією за потреби та підтримку систем одне одного.

    Окрім того, учасники обговорили формулу економічної стійкості країни. Модераторка сесії, заступниця голови Місії МВФ в Україні, Сана Надім відмітила, що попри інфраструктурні руйнування промисловості, показники України виглядають напрочуд стійкими: економіка поступово зростає, а інфляція є низькою.

     

    Як це вдається розповіла, провідна наукова співробітниця Інституту економічних стратегій та політичних консультацій, Олександра Бетлій.

    “Таку стійкість можна пояснити кількома факторами, один з них – це реформи, які продовжують втілюватись попри повномасштабну війну. Крім того, Україна зробила значний крок у напрямку підвищення прозорості: ми відкрили багато даних про державні фінанси. Коли ми маємо більше даних, ми можемо робити більше для моніторингу державних органів влади, але також ми можемо використовувати ці дані для розробки рішень, які сприятимуть розвитку політики,” – зауважила Олександра Бетлій.

     

    Експертка також поділилася українською практикою співпраці громадянського суспільства та влади під час війни. Зокрема, розповіла про результати моніторингу консорціуму аналітичних центрів #RRR4U.

    В рамках сесії подискутували й про залучення фінансування міжнародних організацій під час масштабних криз. Україна стала новим унікальним викликом, для якого розробили нові політики, аби державні послуги продовжували функціонувати, зауважив Карліс Смітс, провідний економіст та керівник програми з економічної політики у Східній Європі, Світового банку.

    За час повномасштабного вторгнення Світовий банк, мобілізував для України понад 50 мільярдів доларів фінансової підтримки, повідомив старший радник Світового банку, Роман Качур. Він розповів про механізми залучення фінансування під час кризи та особливості взаємодії з донорами на прикладі України.

    “Проєкт PEACE є головним фінансовим інструментом Світового банку для України, який дозволив іншим міжнародним донорам об’єднати свої зусилля задля надання швидкої, адресної та прогнозованої підтримки критично важливих послуг, як-то оплата праці вчителів, лікарів, державних службовців та інших,”Роман Качур.

    Також старший радник додав, що важливою складовою співпраці з Україною стала саме побудова довіри. Забезпечення прозорості механізму дає впевненість донорам, що кошти використовуються належним чином.

    Насамкінець заступниця голови місії МВФ в Україні, Сана Надім, резюмувала, що Україна нині має середньострокову бюджетну систему, яка є стабільною. Це дуже важливо в умовах повномасштабної війни.

    Переглянути відеозапис події можна за посиланням.

    Організатори сесії:  Міжнародний фонд “Відродження”, Консорціум RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) – DiXi Group, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Центр економічної стратегії / Centre for Economic Strategy, Інститут аналітики та адвокації / Institute of Analytics and Advocacy. Діяльність RRR4U підтримується грантом від Open Society Foundations.

     

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua