Друк

Новини інституту

  • Непрозорі закупівлі та відсутність доступу для осіб з інвалідністю. Українські громадські активісти перевірили об’єкти відбудови вартістю 3,3 млрд грн

    21.10.2024

    Громадський проєкт “Контроль витрат на відновлення України” повідомляє, що з початку року українські громадські організації оприлюднили результати перевірки понад 60 об’єктів соціальної інфраструктури, які вже відновлені або знаходяться у процесі відбудови, загальною вартістю 3,3 млрд грн.

     

    Вісім громадських організацій, зареєстрованих у різних областях України, промоніторили закупівлі на відновлення й відбудову та перевірили об’єкти безпосередньо на місцях на відповідність заявленим планам, енергоефективність, доступність для осіб з інвалідністю тощо. Важливим аспектом громадського моніторингу стала перевірка дотримання принципу “build back better” (“відбудувати краще, ніж було”).

     

    Перевірки проводилися у Київській, Чернігівській, Сумській, Миколаївській, Полтавській областях. Всі перевірені об’єкти фінансуються коштом держави, місцевих органів влади або міжнародних донорів.

     

    У ході перевірок активісти виявили низку проблем із відбудовою об’єктів соціальної інфраструктури.

     

    1. Більшість закупівель на відбудову проводяться у непрозорий спосіб

     

    “На початку повномасштабної війни держава дозволила замовникам не проводити повноцінні тендери, а закуповувати необхідне за спрощеною процедурою закупівель на будь-яку суму, — розповіла проєктна менеджерка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій. — Тобто тепер не обов’язково проводити торги з кількома учасниками.

     

    Відповідно більшість закупівель для відбудови, які промоніторили наші грантисти, були проведені саме у такий спосіб. Ба більше, замовники (міські/селищні ради, комунальні підприємства тощо) публікують на Prozorro мінімум документів. Тому знайти проєктно-кошторисну документацію та порівняти її з цінами на ринку дуже часто є неможливим”, — додала Олександра Бетлій.

     

    1. У більшості об’єктів немає доступу для людей з інвалідністю або доступ для них зроблений для галочки

     

    “З одного боку багато об’єктів відбудовували нашвидкоруч, аби якомога швидше запустити їхню роботу. Але з іншого боку саме через це багато чого не враховували, зокрема й доступність для людей з інвалідністю”, — розповіла Михайлина Скорик-Шкарівська, засновниця ГО “Сміливий Ірпінь”, яке моніторить заклади соціальної інфраструктури в Ірпені (Київська область).

     

    “Зокрема, в ході моніторингу ми виявили, що проєктувальники та підрядники не готові поставити в центр своєї уваги людину, яка потребує безбар’єрного доступу”, — каже Скорик-Шкарівська.

     

    Також, за словами активістки, доступ до укриттів майже скрізь виявився неможливим для людей з інвалідністю, оскільки у переважній більшості вони розташовані у старих підвальних приміщеннях зі сходами, і спеціальних засобів для спуску людей на кріслі колісному під час реконструкції не передбачили.

     

    Загалом в рамках проєкту “Контроль витрат на відновлення” ГО “Сміливий Ірпінь” перевірила 12 об’єктів соціальної інфраструктури й продовжує аналізувати закупівлі по 27 обʼєктах і житлових будинках в Ірпені.

     

    1. Місцева влада не завжди готова надавати доступ до об’єктів соціальної інфраструктури громадським активістам

     

    Зокрема з цим зіштовхнулась ГО “Агенція міських ініціатив” (Чернігів) під час перевірок об’єктів соціальної інфраструктури в Чернігові.

     

    “Наприклад, ми намагались потрапити у школу №13, яка постраждала від бомбардувань і яку вже відновили. Але, окрім того, що навколишній простір школи був абсолютно не пристосований для людей з інвалідністю, так ще й потрапити всередину об’єкту для моніторингу виявилось неможливим, — розповіла Тетяна Романова, засновниця Агенції міських ініціатив. — Ми направляли лист до Чернігівської міської ради щодо співпраці для моніторингу об’єктів соціальної інфраструктури в Чернігові, але міськрада відповіла, що не може надати нам доступ до них”.

     

    В цілому в організації на перевірці 29 об’єктів в Чернігові.

     

    1. Разом з тим на багатьох перевірених об’єктах було дотримано принципів енергоефективності

     

    Для енергоефективності об'єкти часто утеплюють, щоб меншою була потреба в опаленні взимку. Подекуди заклади оснащують сонячними панелями та інверторами, хоча це все ще рідкість. Проте, наприклад, під час реконструкції будівлі поліклініки КНП "Баштанська багатопрофільна лікарня" (Миколаївська область) були встановлені модульна твердопаливна котельня, система газопостачання кисню та сонячна станція на 150 кВт. Перевіркою цього об’єкту займалась ГО “Проти Корупції”.

     

    Громадський моніторинг відновлення України триває. Нещодавно Інститут економічних досліджень та політичних консультацій оголосив новий конкурс для громадських організацій на перевірку закупівель відбудови, а також відповідність принципу “відбудувати краще, ніж було”.

     

    Як і раніше, моніторинг буде проводитися у школах, дитячих садочках, адмінбудівлях тощо, які були зруйновані у ході російської агресії та які вже почали відновлювати або повністю відновили.

     

    Моніторинг планується у Київській (без Києва), Чернігівській, Сумській, Миколаївській, Полтавській, Дніпропетровській, Одеській, Запорізькій та Херсонській областях, а також у Харкові, Херсоні та Запоріжжі.

     

    Умови конкурсу — за посиланням. http://www.ier.com.ua/ua/institute/news?pid=7537

     

    Реліз підготовлено в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення України”, що фінансується Європейським Союзом. Проєкт є спільною роботою Центру економічної стратегії, Інституту економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».

     

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua