За оцінкою ІЕД, реальний ВВП зріс на 2,1% до попереднього року (дпр) в третьому кварталі. Це повільніше, ніж в другому кварталі, коли за даними Держстату ВВП зріс на 3,7% дпр.
Також, за оцінкою ІЕД, у вересні ВВП зріс на 4,0% дпр після зниження у серпні на 2,1% дпр. В липні валова додана вартість (ВДВ) в сільському господарстві стрімко зросла, у серпні відбулося різке зниження ВДВ, а у вересні сільське господарство знову зросло через сприятливіші погодні умови, ніж рік тому.
“Такі перепади у зростанні ВВП пояснюються відмінностями в динаміці збирання врожаю ранніх культур у 2024 році”, — пояснює експертка ІЕД Олександра Бетлій.
За даними Мінагрополітики врожай зібраний у вересні цього року був суттєво вищим ніж у вересні 2023 року, коли дощі затримували збір врожаю. Сільгоспвиробники зібрали майже в п’ять разів більше кукурудзи та значно збільшили збір олійних.
В цілому, за оперативними даними олійних та зернових у вересні зібрали орієнтовно 17,4 млн т, що за нашими розрахунками на 76% вище за показники вересня 2023 року.
За нашою оцінкою ситуація у тваринництві суттєво не змінилась і в середньому сектор зберіг невелике зростання.
В результаті за оцінкою ІЕД реальна валова додана вартість (ВДВ) в агросекторі зросла на 24% дпр. При цьому, в третьому кварталі реальна ВДВ збільшилась на понад 9% дпр. Водночас ми очікуємо на падіння в четвертому кварталі.
За нашою оцінкою ситуація в інших секторах суттєво не змінилась. Надійніше постачання електроенергії через відсутність планових відключень сприяла роботі переробної промисловості. Зокрема це стосується розвитку МСП, насамперед, через високу вартість електроенергії з генераторів порівняно із іншими витратами цих підприємств.
При цьому, відбувались аварійні відключення в результаті російських обстрілів, що стосувалось передусім великих підприємств зокрема Дніпропетровської області. Попит на продукцію більшості галузей залишався незмінним.
За опитуванням ІЕД, дедалі важливішою перешкодою для роботи бізнесу всіх галузей стає нестача робочої сили. В цілому, за оцінкою ІЕД реальна ВДВ в переробній промисловості зросла на 6,0% дпр у вересні та 4,8% дпр в третьому кварталі.
Водночас російські обстріли та наближення фронту до Покровська негативно впливали на показники добувної промисловості, реальна валова додана вартість якої за оцінкою зросла лише на 0,4% дпр.
Джерело: Місячний економічний моніторинг України, випуск №237, жовтень 2024 року.
За експертними коментарями звертайтесь до Олени Шкарпової: 067 676 06 30, shkarpova@ier.kyiv.ua