Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 27-ме Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за липень 2024 року.
Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.
Польовий етап 27-ої хвилі тривав з 16 – 31 липня, 2024 року.
У липні 2024 було опитано 483 підприємства, що розташовані у 21-му з 27-ми регіонів України, включаючи Вінницьку, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Запорізьку, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Львівську, Одеську, Полтавську, Рівненську, Сумську, Тернопільську, Харківську, Хмельницьку, Черкаську, Чернівецьку та Чернігівську області та місто Київ.
Керівники підприємств порівнювали результати роботи у липні з червнем 2024 року, чи іншого показника на момент проведення опитування (липень 2024 року) та давали прогнози на наступні 2 - 3 чи 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях (де це було зазначено) результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року).
Ключові результати 27-го щомісячного опитування підприємств:
- На тлі проблем з електрикою в липні 2024 року зафіксовано різке сповільнення темпів відновлення та суттєве погіршення піврічних очікувань бізнесу (хоча вони й залишаються позитивними).
- Натомість темпи скорочення оптимістичних очікувань у короткостроковій перспективі призупинились, а довгострокові плани бізнесу навіть дещо покращились.
- Індекс Відновлення Ділової Активності зменшився втричі, водночас Агрегований показник перспектив промисловості суттєво не змінився.
- Виробничі показники продовжують тенденцію до поступового погіршення, а очікування залишаються без істотних змін. Темпи скорочення кількості працівників уповільнились, водночас знову різко зросли труднощі в пошуку працівників необхідної кваліфікації. Очікування щодо змін цін сировини та матеріалів і цін на готову продукцію продовжують зростати.
- Перешкода «Перебої з електрикою» залишилась на першому місці в переліку перешкод із суттєвим збільшенням значення, а перешкода «Небезпечно працювати» зберегла друге місце в переліку перешкод для ведення бізнесу.
- Водночас, зі збільшенням значення перешкода «Брак робочої сили» замикає трійку основних перешкод.
- Нейтральні оцінки економічної політики уряду суттєво збільшились, а невизначеність в оцінках зменшилась.
- Середні втрати робочого часу через вимкнення електропостачання становили 14% у червні 2024 року.