Створення зон вільної торгівлі між Україною та Марокко, а також Саудівською Аравією матиме позитивний, але незначний вплив на ВВП України та добробут населення.
Про це йдеться у дослідженнях, підготовлених ІЕД за підтримки (USAID) в межах Програми “Конкурентоспроможна економіка України”.
Так, Україна експортує до Марокко переважно корми для тварин (44%), тютюн, залізо та сталь. В імпорті переважають добрива (44%), автомобілі, електроніка.
Обсяги експорту станом на 2023 рік складали 41,6 млн долл (0,1% в загальному експорті), імпорту – 101,8 млн долл (частка в імпорті – 0,2%).
Аналіз за допомогою прикладної моделі загальної рівноваги показує, що ЗВТ із Марокко матиме позитивний, хоча й не дуже значний вплив на добробут населення та ВВП України. Зокрема, відбудеться зміщення траєкторії розвитку реального ВВП на 0,12%, а добробуту – на 0,15%.
“За результатами моделі було визначено, що експорт України в Марокко в середній чи довгостроковій перспективі може зрости на 55% - в першу чергу завдяки скасуванню ввізних мит з боку Марокко, вони дещо вище ніж українські. Приріст імпорту України буде дещо нижчим, ніж приріст експорту і буде зафіксований на рівні майже 37%, в першу чергу, це буде відбуватись через зниження транскордонних бар'єрів”, - зазначила експертка ІЕД Анастасія Кропова.
За розрахунками моделі, найбільший приріст доходів матиме некваліфікована робоча сила, однак саме цей фактор виробництва зазнає найбільшого впливу через зміни рівноваги в економіці. Однак масштаби перерозподілу факторів виробництва між секторами будуть незначними.
Приріст експорту перевищуватиме приріст імпорту, що зумовлено вищим рівнем тарифного захисту Марокко порівняно з Україною, а також структурою взаємної торгівлі. Серед секторів найвищі темпи приросту випуску матимуть водний транспорт та металургії.
Основними складовими експорту України у Саудівську Аравію виступає агропромислова продукція та метали, а основними складовими імпорту – паливо, машини, пластмаси та ліки. Станом на 2023 рік експорт складав 291 млн долл (0,8% в загальному експорті), імпорт – 339 млн долл (0,5% у загальному імпорті).
Аналіз за допомогою прикладної моделі загальної рівноваги також показує, що ЗВТ із Саудівською Аравією матиме позитивний, хоча й не дуже значний вплив на добробут населення та ВВП України. Зокрема, відбудеться зміщення траєкторії розвитку реального ВВП на 0,11%, а добробуту – на 0,14%.
За розрахунками моделі приріст експорту становитиме 59%, приріст імпорту – 33%. Водночас вплив на загальний експорт складатиме 0,2%, імпорт – 0,15%.
“Створення ЗВТ між Україною та Саудівською Аравією матиме незначний вплив на галузеву структуру економіки України. Найбільше зростання випуску буде в авіаційному
транспорті та водному транспорті в результаті зниження бар'єрів у секторі. Стосовно промисловості - найбільше зростання буде в металургії, а також в харчовій промисловості, зокрема, борошномельному виробництві, виробництві жирів та олії”, - підсумувала Анастасія Кропова.
Презентації - за посиланнями: Марокко, Саудівська Аравія
Публічна дискусія щодо результатів досліджень - https://www.youtube.com/watch?v=VpSQxJvV7WY