Угода про зону вільної торгівлі ТТП об’єднує 12 країн Азійсько-Тихоокеанського регіону. Станом на 2024 рік її ратифікували Австралія, Канада, Японія, Мексика, Перу, Нова Зеландія, Сінгапур, Малайзія, Чилі, Бруней та В’єтнам, а також Великобританія. Україна подала заявку на приєднання у 2023 році.
ІЕД змоделював та проаналізував можливі сценарії приєднання України до угоди про зону вільної торгівлі з ТТП.
Відповідно до аналітичного звіту ІЕД, приєднання України до Угоди матиме позитивний, але не дуже значний вплив: +0,19% для ВВП та +0,27% до добробуту населення.
Водночас, ЗВТ змінить рівновагу в економіці, що вимагатиме переміщення робочої сили та капіталу до більш конкурентоспроможних секторів. У результаті, найбільше переміщення стосуватиметься некваліфікованої робочої сили.
Приріст загального експорту перевищуватиме приріст імпорту. Проте у торгівлі з країнами ТТП імпорт зростатиме швидше за експорт.
“Експорт України до країн Транстихоокеанського партнерства в середній чи довгостроковій перспективі може вирости на 22% порівняно до базової траєкторії. В першу чергу таке збільшення може відбутися завдяки зниженню нетарифних бар'єрів у торгівлі товарами, а також у скасуванні ввізних мит країнами ТТП. Приріст імпорту України буде значно вищим порівняно з експортом: він зросте на 47%. Зростання буде пов'язане, в першу чергу, із зменшенням часових витрат під час імпорту та скасування ввізних мит. Водночас ці зміни матимуть дуже помірний вплив на загальний експорт та імпорт України - вони зростуть на 0,53% та 0,21% відповідно”, — зазначила експертка ІЕД Анастасія Кропова.
Серед секторів найвищі темпи приросту випуску очікуються у виробництві електронних компонентів, побутової техніки, машин, повітряному та водному транспорті, а також у виробництві рослинних олій.
Водночас головним фактором приєднання ступінь лібералізації нетарифних обмежень у торгівлі товарами й послугами. Якщо лібералізація ввізних мит країнами ТТП позитивно вплине на економіку України, зниження її ввізних може мати незначний негативний вплив на добробут та ВВП. Тому у випадку створення ЗВТ важливим є забезпечення асиметрії щодо відкриття ринку та тривалих перехідних періодів.
Відео дискусії «Потенціал приєднання України до Угоди про Транстихоокеанське партнерство» - https://youtu.be/mqNMO4rVbmU
Презентація - за посиланням
Завантажити аналітичний звіт Оцінка впливу лібералізації режиму торгівлі між Україною та країнами Транс-тихоокеанського партнерства
Завантажити презентацію Оцінка впливу лібералізації режиму торгівлі між Україною та країнами Транстихоокеанського партнерства
Запис події https://youtu.be/mqNMO4rVbmU