Друк

Новини інституту

 • Україна виконала всі зобовʼязання для отримання 2,2 млрд дол від МВФ у червні – травневий моніторинг RRR4U

  05.06.2024

  Виконання зобов’язань за програмами фінансової підтримки потрібне не донорам, а Україні для досягнення макростійкості та переходу до економічного зростання і підвищення добробуту населення. Це також шлях до довіри з боку всіх міжнародних партнерів та іноземного бізнесу.

   

  Про це йдеться в травневому випуску «Моніторингу виконання програм МВФ та допомоги ЄС», який 30 травня презентували експерти Консорціуму RRR4U.

   

  Найближчий перегляд програми МВФ (четвертий) має відбутись у червні. Усі структурні маяки, необхідні для успішного його проходження, ми виконали. У разі успішного перегляду програми Україна може отримати транш розміром $2,2 млрд.

   

  “Маємо пам’ятати, що прогрес за програмою МВФ оцінюється не лише за структурними маяками, але й беруться до уваги кількісні критерії ефективності та індикативні цілі. Ми оцінюємо, що четвертий перегляд буде успішним і Україна отримає другий транш цього року із загальної суми у $5,4 млрд.”, – розповів Максим Самойлюк, економіст Центру економічної стратегії.

   

  Рада ЄС остаточно затвердила План України, необхідний для реалізації програми Ukraine Facility, обсягом €50 млрд. Затвердження Плану також дозволить Єврокомісії надати Україні близько €1,9 млрд безумовного фінансування після підписання Рамкової угоди та її ратифікації Верховною Радою. Надалі фінансування надаватиметься лише за умови виконання індикаторів.

   

  “У ІІ кварталі, який закінчується у червні, необхідно виконати 9 індикаторів, що дозволить отримати близько €4,4 млрд, із яких €1,5 млрд – безповоротна підтримка, та близько €3 млрд – позика. У сфері управління державними фінансами маємо 4 індикатори та 50% виконання. Також наполовину виконані індикатори в енергетичній сфері. У сфері управління боротьби з корупцією ще у лютому ми виконали передбачений індикатор щодо призначення нового Голови НАЗК.”, – прокоментувала Альона Корогод, аналітикиня DiXi Group.

   

  Додатковою темою випуску став міжнародний досвід реструктуризації та питання реструктуризації боргу України.

   

  Упродовж 2013-2023 рр. близько 20 країнрозпочали процеси реструктуризації суверенного боргу, 5 із них проходять зараз цей процес. Держави надають перевагу превентивним реструктуризаціям, наслідки яких є значно легшими для економіки, порівняно із пост-дефолтними: з 2013 р. близько 70% реструктуризацій зовнішнього приватного боргу були превентивними, решта – пост-дефолтними.

  Зміна тенденції у реструктуризації боргу перед Паризьким клубом: якщо з початку 2000-х перевага надавалася зменшенню основної суми боргу (70%), то вже останніми роками основна частина угод передбачала продовження строків виплати боргу (83%). Ця тенденція, хоча і менш помітна, також характерна і для приватного боргу.

   

  “Для України важлива виважена та послідовна стратегія переговорів, яка має на меті досягнення вигідних умов реструктуризації, які б мінімізували платежі у наступні роки та вивільнили необхідні ресурси для соціальних та оборонних видатків. Чітка координація кредиторів для забезпечення участі всіх інвесторів у переговорах та отримання спільного рішення також є ключовою для того, щоб країна швидше і легше пройшла цей процес. Важливим ще є узгодження реалістичних параметрів реструктуризації для уникнення повторюваних процесів реструктуризації.”, – описала уроки для України на основі міжнародного досвіду Анна Корнилюк, аналітикиня Інституту аналітики та адвокації.

   

  Важливість сьогодні теми реструктуризації в Україні пов'язана з тим, що в найближчі два місяці уряд повинен домовитись з приватними інвесторами щодо реструктуризації Єврооблігацій. Зокрема в програмі МВФ передбачено, що реструктуризація має знищити потребу у фінансуванні вже у 2024 році на суму 4.6 млрд дол. США.

   

  “ Якби не було повномасштабного вторгнення росії в Україну, ми би про реструктуризацію боргу не говорили. Однак через брак фінансування тепер є потреба реструктурувати державний борг. На нашу думку, реструктуризація внутрішнього боргу створить загрози для макроекономічної стійкості. По офіційному боргу вже досягнуто домовленості по заморожуванню виплат до 2027 року, а процедур замороження боргу перед МФО поки що немає. Тому говоримо саме про реструктуризацію Єврооблігацій, що є нетривіальним та складним завданням: офіційні донори та МФО не дозволяють спрямовувати їх допомогу приватним інвесторам, а інвестори воліють отримувати щорічні відсотки, хоча готові до списання частини боргу. ”, – резюмувала Олександра Бетлій, провідна наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

   

  Захід відбувається за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

   

   

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua