Друк

Новини інституту

 • За підтримки Євросоюзу ЦЕС та ІЕД провели аналіз закупівель з будівництва та відбудови, проведені державою у 2023 році

  29.05.2024

  Центр економічної стратегії та Інститут економічних досліджень та політичних консультацій провели аналіз закупівель будівництва, до яких відносяться в тому числі закупівлі з відбудови та відновлення, на основі даних системи Prozorro за 2023 рік. Всього за кодом будівельних робіт та робіт з поточного ремонту (за кодом CPV 45) у 2023 році успішно завершили 173 тис. закупівлі на суму 283 млрд грн. Через відсутність ідентифікатора закупівель саме за проєктами відбудови та відновлення аналітики не змогли відокремити відповідні закупівлі. Але точковий аналіз свідчить про те, що проблеми у закупівлях на відбудову такі ж, як і в усіх закупівлях з будівництва.

   

  Так, у 2023 році, на закупівлях з будівництва та відбудови спостерігалась низька конкуренція. У закупівлях з використанням електронної системи Prozorro середній показник конкуренції був близько 1,4 учасника на тендер. Тоді як у Державного агентства з відбудови та відновлення — понад 2,2 учасника.

   

   

  Ще одна проблема — це дроблення закупівель. У 2023 році в інтервалі 180-190 тис. грн було проведено 2,9 тис. закупівель, в інтервалі 190-200 тис. грн — 15,6 тис. закупівель, а в інтервалі 200-210 тис. грн — 0,6 тис.

   

  Також є проблема у великій кількості нормативно-правових актів, які регулюють сферу закупівель, і проблема з відкритістю проєктних кошторисів: зараз відкритим є лише кожен п’ятий кошторис, а ті що відкриті — не завжди є у машиночитному вигляді.

   

  Аналітики ЦЕС та ІЕД розробили низку рекомендацій для підвищення прозорості та ефективності закупівель з відбудови та відновлення, зокрема:

  1. Підвищити прозорість і конкурентність закупівель відбудови шляхом оприлюднення кошторисів будівельних закупівель (законопроєкт №11057, «Прозоре будівництво»).
  2. В системі електронних закупівель ввести додатковий ідентифікатор закупівель, який би визначав приналежність до сфери закупівель відбудови та відновлення.
  3. Упорядкувати зазначення кодів закупівель, що дозволило б:
   1. групувати за однаковими кодами закупівлі однорідних товарів, робіт, послуг
   2. застосовувати єдину практику деталізації кодів CPV для усіх закупівель.
  1. Забезпечити оприлюднення тендерної документації у машиночитному вигляді.
  2. Дослідити закупівлі з ознаками фіктивної вартості з метою збереження ознаки допороговості.

  Повний аналітичний звіт з переліком розроблених рекомендацій читайте за посиланням.

   

  Дисклеймер. Ця новина підготовлена в рамках проекту “Контроль витрат на відновлення”, що фінансується Європейським Союзом. Проєкт є спільною роботою Центру економічної стратегії, Інституту економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу”. Всі учасники проєкту є членами коаліції RISE.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua