Друк

Новини інституту

 • ІЕД провів круглий стіл «Копенгагенські критерії членства в ЄС: Чи спроможна Україна витримувати конкурентний тиск ринку ЄС?»

  29.04.2024

  Захід модерувала виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків. Участь у круглому столі взяли директорка з наукової роботи ІЕД Вероніка Мовчан, директор Інституту поведінкових досліджень Володимир Вахітов, виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень Дмитро Боярчук, засновниця медіа-проєкту "Мейканемо" Катерина Венжик, радник Центру економічного відновлення, керівник євроінтеграційного напрямку EasyBusiness Іван Нагорняк, виконавча директора Українського центру європейської політики Любов Акуленко, виконавчий директор Офісу ефективного регулювання Олексій Дорогань, експертки ІЕД Ірина Коссе і Олександра Бетлій.

  Серед основних висновків та тез експертного обговорення:

  •         Враження про те, що Європа сприймає Україну як серйозного та потужного конкурента – дещо перебільшені.
  •         Незважаючи на поступ у впровадженні реформ, суспільство не завжди розуміє кінцеву мету перетворень, що може призводити до їхнього несприйняття.
  •         Заблоковані кордони можуть перекреслити всі зусилля України щодо підвищення конкурентоспроможності – просто не буде можливості транспортувати ці товари до ЄС.
  •         Розвивати конкурентоспроможність заважають структурні та інституційні проблеми.
  •         Україна страждає від скорочення людського капіталу в усіх аспектах: через виїзд громадян за кордон, через внутрішню міграцію, через низьку вмотивованість до роботи.
  •         Україна має порівняно розгалужену залізничну мережу, водночас автомобільна інфраструктура, порти, авіаційне сполучення (після завершення війни) потребують розвитку і, відповідно, значних інвестицій.
  •         В Україні низький рівень освіти, необхідної для інженерних спеціальностей: школи можуть мати в середньому двох вчителів математики, одного – з фізики та інформатики і не завжди – вчителя з хімії. До того ж, є складнощі із заміною вчителів, які йдуть на пенсію.
  •         Інженерні лабораторії в Українських вишах повноцінно не виконують своєї функції. Альтернатива – приватні мейкер-спейси – поки не дуже розвинені (20 на всю Україну, а треба як мінімум втричі більше, аби відігравати помітну роль).
  •         Українська фармацевтика має шанси зайняти нішу на європейському ринку.
  •         Агровиробники готові до змін, але вони можуть постраждати від виходу на європейські ринки, зустрітися з потужним спротивом з боку місцевих виробників, а також втратити «треті» ринки.

  Серед шляхів подолання проблем та викликів експерти, зокрема, вказували:

  •         Продовження інституційних реформ, реформи публічного адміністрування, перехід від стратегій до дій
  •         Ефективне використання фінансової допомоги: зараз програмою Ukraine Facility передбачено 7 млрд євро, які завдяки мультиплікаторам можуть трансформуватися на 30-40 млрд євро інвестицій
  •         Запровадження ідеї «освіта протягом життя», щоб залучати людей до роботи за новими спеціальностями
  •         Створення ефективних зв’язків між бізнесом та освітою, щоб попит і пропозиція фахівців чи технологій корелювали

   Захід відбувся за фінансової підтримки Європейського союзу в рамках проєкту "Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні".

  Презентації:

  Копенгагенські критерії членства в ЄС

  Шлях до ЄС:Копенгагенські критерії

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua