Друк

Новини інституту

 • ІЕД провів дискусію про виклики та перспективи зовнішньої торгівлі України в умовах війни та презентував опитування бізнесу щодо настроїв українських експортерів

  23.04.2024

  Проблеми та можливості для українського експорту обговорили під час дискусії, організованої Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій спільно з ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» та Офісом з розвитку підприємництва та експорту.

  Провідний науковий співробітник ІЕД Євген Ангел презентував висновки з дослідження настроїв українських експортерів. Так, експортери краще пристосувалися до воєнних реалій, ніж бізнес без зовнішньоекономічної діяльності.

  «Експортери демонструють кращі оцінки фінансово-економічної ситуації на підприємстві, а також краще оцінюють діловий клімат», — наголосив Євген Ангел.

  Стан експортної діяльності покращується зі збільшенням розміру підприємства: не експортували останні 12 місяців 33% мікро, 31% малих, але лише 12% середніх підприємств та 8% великих підприємств (станом на березень 2024).

  «Чим більший бізнес, тим більш ймовірно, що він мав можливості відновити експортну діяльність. Найскладніше мікро- та малому бізнесу: більше 30% опитаних, які мали експорт до початку війни, не мають зовнішньоекономічної діяльності впродовж останніх 12 місяців. Цей факт свідчить, що владі необхідно задіювати певні інструменти для підтримки саме мікро-, малого, а також середнього бізнесу», - зазначив Євген Ангел.

  У розрізі сфери діяльності найскладніша ситуація в опитаних підприємств-виробників будматеріалів та металургії і металообробки, де відповідно 73% та 39% експортерів не мали продажів закордон останні 12 місяців.

  У контексті перешкод саме для зовнішньої торгівлі експортерів можна умовно поділити на «активних» (мали експорт впродовж останніх 12 місяців) та «неактивних» (не мали зовнішньоекономічної діяльності впродовж останніх 12 місяців).

  Логістичні проблеми домінують у топ-3 рейтингу перешкод «активних» експортерів: черги на західних кордонах України, неможливість експорту морем та брак залізничних вагонів/ вантажівок/ водіїв.

  Для «неактивних» експортерів головні перешкоди насамперед пов'язані з попитом: є необхідність переорієнтації з ринків СНД, неможливість задовольнити попит на зовнішніх ринках та падіння попиту на продукцію підприємства. З-поміж загальних труднощів ведення бізнесу головною перешкодою для «неактивних» експортерів є брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників – 75%. Для порівняння – проблеми на ринку праці є важливими для 50% українського бізнесу в цілому.

  Докладніше – у презентації за посиланням.

  Модератором обговорення виступила Вероніка Мовчан, наукова директорка ІЕД.

   

  Під час дискусії заступник міністра економіки України - Торговий представник України Тарас Качка розповів про поступове відновлення експорту, про виклики і потреби експортерів.

   

  Денис Гарасюта, член наглядової ради ПрАТ «Експортно-кредитне агентство», розповів про можливості підтримки експорту, страхування експортних операцій, функції ЕКА, які можуть бути корисними експортерам тощо.

  Андрій Ремізов, директор Офісу з розвитку підприємництва та експорту, розповів, зокрема, про аналітичні продукти, консалтингові послуги для підприємців, доступні на Дія.Бізнес.

  Роман Ващук, бізнес-омбудсмен України, наголосив на необхідності проактивної участі держави у підтримці експорту.

  Михайло Непран, перший віце-президент ТПП України торкнувся теми координації експорту, логістичних питань.

  Олег Кириєвський, співголова митного комітету ЄБА розповів про альтернативні правила торгівлі з Європою.

  Сергій Свистіль, голова ради Асоціації експортерів і імпортерів «ЗЕД» про обґрунтовану допомогу експортерам.

  Відео дискусії дивіться за посиланням -https://www.youtube.com/watch?v=Mx9VZ5cjmIk

  Захід пройшов у межах проєкту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за підтримки Європейського Союзу.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua