Відбудова України — це не лише відновлення усіх необхідних об’єктів інфраструктури, які були пошкоджені або частково чи повністю зруйновані російською федерацією. Це також побудова кращої України за принципом build back better — “відбудувати краще, ніж було”, коли нова інфраструктура будується за принципами прозорості, фінансової ефективності, безбар’єрности, енергоефективності тощо.
Саме про перевірку енергоефективності об’єктів відбудови нещодавно розповів Голова правління Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин на тренінгу, організованому Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій в рамках проєкту "Контроль витрат на відновлення"*. Проєкт впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу” за підтримки Європейського Союзу.
Інструкція з перевірки енергоефективності будівель
Краще починати контроль вже на початку модернізації будівель - на етапі підготовки технічного завдання, а не після неї, адже перероблення візьме набагато більше часу та ресурсів.
Що необхідно зробити на етапі підготовки:
- Ознайомитися з нормативами та стандартами в сфері енергоефективності будівель (ДБНи «Теплова ізоляція та енергоефективність будівель», «Опалення, вентиляція та кондиціонування», «Теплові мережі», «Природне та штучне освітлення».
- Бажано провести енергоаудит. Це допоможе визначитись з поточним станом енергоефективності будівлі та обрати найбільш ефективні заходи для модернізації (утеплення трубопроводів та стін, заміна вікон та дверей, запровадження системи моніторингу енергоспоживання тощо).
- Проаналізувати окупність заходів з огляду на час експлуатації: для житлового будинку, освітнього закладу, адмінбудівлі варто обирати варіанти модернізації, що принесуть більшу економію в довгостроковій перспективі, навіть якщо на старті вони коштуватимуть більше; для тимчасових помешкань, як-то модульні містечка для переміщених осіб, краще зважати на короткострокову перспективу у 2-3 роки.
Що необхідно робити на етапі вже самої модернізації:
- Контроль якості матеріалів, а також перевірка, чи використовуються в процесі ремонту саме ті матеріали, які були вказані в проекті. Важливо - строго дотримуватися технологічних карт та вимог стандартів.
Лайфхак від Вадима Литвина: відвідати робочий майданчик, не представляючись будівельниками, перевірити пакування використаних будматеріалів, зокрема, виробника, технічні характеристики (можна навіть подивитися пакування у смітнику) на предмет відповідності стандартам.
Для чого це потрібно: коли ремонтники очікують перевірку, вони можуть заздалегідь підготувати кілька упаковок будматеріалів кращої якості, ніж використовуються під час всього процесу модернізації, коли немає щоденного контролю.
- Контроль якості монтажу. Для прикладу: утеплення труб має бути товщиною не менше за діаметр труби, зовнішнє утеплення, гідроізоляція має встановлюватися з урахуванням норм та стандартів (а не за принципом «усі так роблять», «ми завжди так будували – і нічого»).
- Якщо виконуються роботи з утеплення - обов'язково мають бути передбачені заходи з регулювання теплоспоживання (індивідуальний тепловий пункт).
Як перевірити вже виконані роботи:
- З’ясувати, чи встановлена та налаштована система регулюваня опалення , адже вона забезпечує значну частку економії за рахунок автоматичного регулювання температур та, відповідно, роботи всієї системи.
- Для зовнішнього утеплення – вирізати [1] невеликий рандомний шматок утеплювача та перевірити товщину, спосіб кріплення, наявність порожнин тощо. Це повиннен робити представник технагляду або будівельної інспекції, а представники громадськості можуть бути при цьому присутні (ну і ще на етапі монтажу можна відслідкувати процес виконання).
- За допомогою тепловізора відслідкувати найбільші втрати тепла у будинку, особливу увагу приділяючи вікнам та дверям.
Остаточний контроль:
- Зробити запит на витрати будинку на теплову енергію (або газ) та електроенергію до та після модернізації. Показник близько 40% економії вважається достатнім для позитивної оцінки заходів з енергоефективност, а 50-60% - хорошим.
Детальніше про норми, стандарти та лайфхаки, як викрити недобросовісних «модернізаторів» — дивіться у запису нашого «Тренінгу з моніторингу відбудови: як перевірити енергоефективність» — за посиланням.
Презентацію можна знайти за посиланням.
Інструкцію з попереднього тренінгу від журналіста-розслідувача Юрія Ніколова з перевірки будівельних тендерів читайте за посиланням.
Також планується проведення тренінгу про юридичні аспекти такої перевірки для громадських організацій та активістів. Слідкуйте за нашими анонсами!