Друк

Новини інституту

 • В 2024 році Україна зможе отримати понад 19 млрд дол. іноземного фінансування, якщо буде виконувати умови програм, – третій Моніторинг міжнародних зобов’язань консорціуму RRR4U

  22.03.2024

  Сума 19 млрд дол. США – це та частина зовнішнього фінансування, яка  залежить безпосередньо від вчасного виконання зобов’язань за вже відомими програмами міжнародної фінансової підтримки. Разом з тим протягом року Україна може отримати більше коштів за принципом “гроші в обмін на реформи”, зокрема 8-10 млрд дол. від США. Загалом потреба України у зовнішньому фінансуванні на 2024 рік становить щонайменше $37,3 млрд, частину яких міжнародні партнери надають без додаткових умов. Про це 21 березня говорили експерти та запрошені представники Кабінету міністрів та Верховної Ради під час презентації третього Моніторингу виконання програми МВФ та допомоги ЄС, який проводить Консорціум RRR4U.


  «Отримання 19 млрд дол. залежить від того, наскільки вчасно Україна буде виконувати умови програм з міжнародними партнерами. Зокрема, йдеться про  5,4 млрд дол. від МВФ, 11,5 млрд євро від ЄС та мінімум 1,5 млрд дол від Світового банку. Щоб отримати ці кошти, потрібно виконати структурні маяки. Поки що Україна виконує всі вимоги вчасно», – пояснив економіст Центру економічної стратегії Максим Самойлюк.

   

  В березні Україна отримала 4,5 млрд євро перехідного фінансування від ЄС за новим Механізмом для України – Ukraine Facility. В квітні Україна може отримати ще 1,5 млрд євро в рамках цієї програми, але вже з умовами.

   

  «Щоб отримати фінансування від ЄС в квітні Україна має виконати п’ять вимог. Три з них вже виконали: провели конкурс у Вищій Раді правосуддя, затвердили план заходів для протидії відмиванню доходів та ухвалили Нацстратегію доходів. Залишилося виконати ще два маяки:  затвердити порядок використання коштів для підтримки індустріальних парків на деокупованих територіях та протоколи взаємодії між Держгеокадастром та Держреєстром речових прав на нерухоме майно», – повідомила генеральна менеджерка зі сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко.

   

  Ще 1,9 млрд євро від ЄС можуть надійти в травні, якщо європейці затвердять План України, схвалений Кабміном 18 березня. Причому заступник Міністра економіки Олексій Соболев наголосив, що програма з ЄС працює таким чином, що всі індикатори (зобов’язання) Плану треба буде виконати повністю.

   

  «Ми передбачаємо, що  кожен індикатор на цей рік буде коштувати приблизно 300-400 млн євро. Якщо Україна не виконує індикатор, це означає, що гроші за нього в поточному кварталі вже не нададуть. Його можна буде виконати протягом року, але і гроші надійдуть в тому кварталі, коли індикатор буде фактично виконаний», – пояснив Соболев.

   

  Ще один транш у розмірі 880 млн дол. Україна отримає вже найближчим часом від МВФ. 21 березня Рада директорів МВФ схвалила третій перегляд програми, чим підтвердила, що Україна виконала всі маяки з дедлайном до кінця лютого. Але є питання до виконання маяків на найближчий час.

   

  «До кінця березня Україна має виконати два маяки. Один стосується програми «5-7-9» і концептуальної записки про більшу підтримку малих та середніх підприємств». І ще один маяк – це оптимізація ВАКС. Ще в жовтні 2023 року відповідний законопроєкт зареєстрували у Верховній Раді, але поки що він опрацьовується в комітеті. Для наступного перегляду складним до виконання буде маяк з перевантаження БЕБ», – окреслив виклики аналітик Інституту аналітики та адвокації Вячеслав Курило.

   

  Середньостроковий План України, важливість фінансувати проєкти відновлення та відбудови на фоні високих ризиків робить ще більш нагальним повернення середньострокового бюджетного планування.

   

  «Поточна програма МВФ приділяє значну увагу відновленню середньострокового бюджетного планування. Такий підхід сприятиме більшій прогнозованості політики уряду, балансу між видатками та фінансовими можливостями уряду. Зараз уряд готує Бюджетну декларацію на 2025-2027 роки. Вона має закласти підвалини до впровадження тих кроків, які передбачені і в Плані України, і в розробленій урядом загальній Матриці реформ. До кінця 2024 року уряд має підготувати діагностичний звіт про досвід України зі впровадження середньострокового бюджетного планування, а також визначити порядок зв’язку між ним та фінансуванням капітальних видатків», – підкреслила старша експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій.

   

  Під час обговорення Тетяна Ковтун, виконавча директорка Офісу реформ Кабінету міністрів України, наголосила, що розроблена урядом Матриця реформ стане інструментом для чіткого розуміння, які кроки Україна має виконати в різних сферах за різними програмами. Це дозволить краще скоординувати зусилля та підвищити спроможність України виконувати взяті на себе зобов’язання.

   

  Одним з викликів залишається здатність парламенту вчасно ухвалювати потрібні закони. Однак під час заходу Ярослав Железняк, перший заступник голови податкового комітету Верховної Ради, запевнив, що депутати точно будуть голосувати за закони, які важливі для отримання допомоги міжнародних партнерів.

   

  «Немає політичної кризи в парламенті, як дехто вважає. Депутати чудово приймають закони, які необхідні для виконання міжнародних зобов’язань та отримання зовнішнього фінансування. Закони з умов програм фінансової допомоги від міжнародних партнерів набирають близько 300 голосів. Ми розуміємо, що з “дірою” в бюджеті в 300 млрд грн ми не можемо дозволити собі втратити навіть ритмічність надходжень», – сказав Железняк.

  RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) — це консорціум чотирьох українських організацій громадянського суспільства: Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Інститут аналітики та адвокації та DiXi Group. Моніторинг підготовлено за фінансової підтримки Міжнародного Фонду Відродження.

  monitoryng-mvf.pdf

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua