Довгострокові очікування покращуються, невизначеність зменшується, але відновлення «тут та зараз» стагнує на фоні занепокоєнь бізнесу щодо безпеки, браку працівників та проблем з попитом, - так можна резюмувати настрої бізнесу у січні 2024-го, які команда ІЕД дослідила в рамах 21-го щомісячного опитування підприємств #NRES
56% опитаних підприємств відповіли, що 2023 рік відповідав їх очікуванням, а для 8% навіть перевищив їхні очікування. При цьому, існує зв’язок між відповідністю 2023-го очікуванням і розміром підприємства. Так, 77% великих підприємств 2023-й назвали очікуваним, або таким що перевершує їх очікування. У той же час, серед мікробізнесу таких було лише 54%.
“Результат, який ми отримали, є досить оптимістичним. Я не очікувала побачити такі цифри, враховуючи турбулентність і події, які пережив у 2023-му український бізнес. Це означає, що більшість підприємств реалістично ставиться до планування”, - говорить Оксана Кузяків, виконавча директорка ІЕД.
Як показує дослідження, серед опитаних підприємств також зменшилася невизначеність у перспективі трьох місяців для очікувань щодо нових замовлень і кількості працівників (хоча і зросла для експорту). Невизначеність у 6-місячній перспективі знизилася для загально-економічного середовища, але також зросла для експорту.
Окрім зростання пов’язаної з перспективами експорту невизначеністю, опитані підприємства повідомляють і безпосередньо про скорочення експорту. Так, у січні довелося скоротити експорт 34% респондентів (у грудні таких було 20%). Доля ж підприємств, які повідомляють про зростання експорту, знизилася з 31% у грудні до 19% у січні.
У січні, порівняно з груднем, виробничі показники опитаних підприємств погіршилися і в цілому. Так, доля підприємств, що скоротили обсяги виробництва, збільшився з 16,8% у грудні до 23,2% у січні. Дещо знизилися і показники зайнятості, а бізнес має проблеми з пошуком кваліфікованих працівників. Хоча, як зауважує Кузяків, скорочення зайнятості може бути і сезонною тенденцією.
Також, у січні 2024 року погіршився так званий індекс відновлення ділової активності (його розраховують згідно з долею відповідей на питання: як краще - “як є зараз” чи “як це було рік тому”). Частка підприємств, які повідомили, що їх ділова активність краща, ніж у попередньому році, знизилася з 64% у грудні до 56% у січні.
Серед перешкод для зростання виробництва опитані підприємці найчастіше згадували війну та несприятливу безпекову ситуацію, низький попит, дефіцит кваліфікованих працівників та несприятливий регуляторний клімат. Корупція та тиск з боку правоохоронних органів, як показує дослідження, не є суттєвими проблемами.
Крім того, більше п’ятої частини опитаних українських підприємств у якості очікуваних змін, необхідних для покращення бізнес-клімату в країні, назвали зняття блокади західних кордонів. Щодо впливу блокування кордонів на їхній бізнес під час цього дослідження запитали вперше.
В опитуванні, яке проводили з 16 по 31 січня 2024-го, прийняло участь 552 підприємства з 21 регіону України, що працюють у секторах промисловості, рітейлу та агробізнесу.
Презентацію дослідження можна подивитися на Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=54V-YTA3kw4&t=522s
NRES_January_2024_ua_FINAL.pdf
NRES_January_2024_ua_FINAL.pptx
NRES_January_2024_eng_FINAL.pdf