Друк

Новини інституту

 • Інститут економічних досліджень та політичних консультацій взяв участь у підготовці стратегії: “Бачення України 2030”

  06.02.2024

  Якою буде Україна після перемоги у війні? Відповідь на це питання, принаймні у частині економічної політики, покликана дати стратегія: “Бачення України 2030”, підготовлена “Спілкою підприємців України” за підтримки USAID та за участю експертів Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).

   

  Як зазначає документ, роль держави в економіці повинна фокусуватися на створенні рівних правил гри, захисту прав власності, чесної конкуренції та прав споживачів. Це дозволить перетворити Україну в країну з вільною ринковою економікою, одне з найбільш привабливих місць в Європі для ведення бізнесу й інвестицій.

   

  Голова Правління ІЕД Ігор Бураковський та провідна економістка ІЕД Ірина Коссе у рамах документа представили візії розвитку інфраструктури та “зеленої трансформації” України до 2030 року.

   

  На думку експертів ІЕД міжнародна допомога та конфіскація на користь України активів РФ дозволять отримати кошти, необхідні для модернізації застарілої та зруйнованої інфраструктури. Тому ко 2030-му транспортна та логістична системи України здатні відновити транзитний потенціал та інтегруватися у європейський транспортний простір. Це означатиме створення спільних транспортних маршрутів з партнерськими країнами, включаючи значне розширення пропускної здатності як річкових портів, так і сухопутних маршрутів.

   

  Втім, щоб ця візія стала реальністю, потрібно вже зараз провести глибокі реформи в інфраструктурній галузі, зокрема чітко розмежувати сфери відповідальності між державою, бізнесом та регіонами. Реформа корпоративного управління та реструктуризація великих державних компаній («Укрпошта», «Укрзалізниця» тощо), є критично необхідним етапом цього процесу. Крім того, Україні належить імплементувати значну кількість європейських норм, які гармонізують регулювання транспортної галузі з нормативами ЄС. Так, лише у сфері залізничного сполучення Україні належить імплементувати 7 директив та 4 регламенти ЄС.

   

  Що ж стосується візії екологічної трансформації України, на думку експертів ІЕД, перш за все державі потрібно оновити й гармонізувати з європейськими екологічні політики та зобов’язання щодо зниження викидів. Це питання, зокрема, повстане під час перемовин про вступ до ЄС. Втім, зелена трансформація вимагатиме значних коштів, які Україні доведеться залучати на зовнішніх фінансових ринках. Тому Україна вже зараз має активно просувати ідею запровадження спеціальних боргових свопів «борг-на-клімат», коли країна-кредитор списує борг, тоді як країна-боржник зобов’язується інвестувати відповідні кошти в екологічні проєкти. Також Україна повинна створювати умови для розвитку національного ринку фінансування екологічних проєктів, зокрема через створення окремого ринку зелених облігацій. Розвиток такого ринку вимагає часу, створення нормативно-регуляторного середовища та зрілості національного фінансового ринку.

   

  Окремої уваги потребує реформування чинної системи екологічного оподаткування. При цьому слід обов’язково врахувати досвід розбудови системи екологічного оподаткування в ЄС, яка є складним поєднанням різного роду податкових платежів, механізму торгівлі квотами на викиди і низки як податкових, так і неподаткових стимулів.

  Завантажити

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua