16го листопада ІЕД разом з партнерами – ЦЕС та Технології прогресу – презентували третій випуск Моніторингу відбудови та відновлення України. Моніторинг підготовлено в межах проєкту Контроль витрат за відбудовою за підтримки Європейського Союзу.
Основне з моніторингу:
Мінвідновлення ухвалило Методичні рекомендації з пріоритизації проєктів, що фінансують з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Водночас поки що вони не є обов’язковими і стосуються лише Фонду ліквідації.
Мінвідновлення активно за участі громадськості працює над підготовкою рамкового законопроєкту з питань відновлення. Важливими аспектами законопроєкту є визначення термінів, обов’язковість використання єдиної цифрової системи DREAM для проєктів відбудови та відновлення за кошти державного та місцевих бюджетів (бажано і донорів звісно), визначення основних принципів відновлення. На нашу думку, важливо забезпечити пріоритизацію та прозорість використання коштів, які йдуть на відновлення.
Не відбулось нового розподілу коштів з Фонду ліквідацїі. Водночас уряд надалі активно фінансує програму компенсацій населенню пошкодженого житла єВідновлення. Однак програма потребує активнішої інформаційної кампанії та стійкості. У 2024 році, видається, що її будуть фінансувати за рахунок коштів, отриманих урядом в межах програми HOPE Світового банку.
Розмінування - це надважливий елемент відновлення: без нього перейти на етап вже будівництва та відбудови не можливо. Саме тому в Моніторингу приділено особливу увагу саме цим питанням. Сьогодні поки що Україні бракує машин для розмінування, а також постачальників відповідних коштів. Для вирішення першої проблеми уряд вже домовився і надалі домовляється про підтримку з міжнародними партнерами, а для другої – було спрощено правила сертифікації.
Про це більше в нашому моніторингу.