Друк

Новини інституту

 • “Не падати духом” Основні економічні тенденції та очікування у червні 2023 за результатами «Нового щомісячного опитування підприємств», #NRES

  13.07.2023

  У коротко- та середньостроковій перспективі бізнес залишається оптимістичним, хоча й утримується від чітких прогнозів на віддалену перспективу, довгострокова невизначеність зросла.

  Євген Ангел, старший науковий співробітник ІЕД, виділив під час презентації, трійку основних перешкод які заважають бізнесу під час війни: на 1-му місці зростання цін на сировину та товари, на 2-му складнощі з перевезенням сировини чи готових товарів території України і на 3-му зменшення попиту на продукцію та послуги. Порівняно з попереднім місяцем ці перешкоди зросли.

  Також в цьому місяці порівняно з попереднім виріс% перебоїв з електро-, водо- та/або теплопостачанням. Брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників виріс з 29 до 37% порівняно з попереднім місяцем.

   

  «Цього разу ми запропонували бізнесу оцінити незаконні та несправедливі практики як перешкоду для ведення бізнесу

  За результатами  цього запитання ми можем сказати що в принципі більшість практик не є дуже поширеними. А якщо наприклад подивитись на рейдерство та захоплення власності в нас взагалі найвищій показник респондентів по цьому запитанню сказали, що таких практики практично немає.»

   

  Електрика як перешкода для ведення бізнесу знову зросла. У червні 2023 року збільшився % респондентів, які вказали на перебої з електро-, водо- та теплопостачанням. Водночас y списку перешкод перебої з інфраструктурою залишились на 4 місці. Більшість третини бізнесу продовжує вказувати на те що небезпечно працювати. Хоча ця перешкода перемістилась, порівняно з попередньою хвилею, з 4-го на 6-е місце.

  Ділова активність на підприємствах порівняно з «як було рік тому» зростає

   • 53,3% ситуацію вважають кращою, ніж була рік тому

  • 36,9% кажуть, що «нічого не змінилося

   • 9,8% повідомляють, що ситуація гірша

   • Суттєвих відмінностей між динамікою червня та травня для підприємств різних розмірів немає, але абсолютні значення розміром показників за показують, що мікробізнес має найгірші результати

  Невизначеності у довгостроковій перспективі, % підприємств, які не можуть визначитись зі своїми планами на наступні 2 роки зріс. 74 % планують залишити все на поточному рівні

   

  У 6 та 3 місячних перспективах, за словами виконавчої директорки ІЕД, Оксани Кузяків, невизначеність щодо фінансово-економічних ситуацій на підприємствах фактично не змінилася, невизначеність щодо загально-економічного середовища в рамках статистичної похибки трохи зросла.

   

  Щодо піврічної перспективи: поточні оцінки загальноекономічної ситуації покращились, очікування досить високі.

  Оцінки стосовно фінансово-економічної ситуації трошки погіршилася, але загальна тенденція з листопада йде в плюс.

   

  Частка підприємців які працюють на повну потужність збільшується, також зростає частка тих підприємств які працюють на майже повну потужність.

  Загалом майже дві третини респондентів майже повністю відновилися і це в принципі той результат який говорить про стабільність і витривалість української економіки і українського реального сектору.

  У червні порівняно з травнем значення агрегованого показника перспектив промисловості залишається незмінним.

  Виробничі та експортні очікування доволі оптимістичні, але 3 місяці поспіль спостерігається стагнація оптимізму.

  Головним чином це відбулося через зменшення частки тих, хто планує зростання виробництва, разом з тим, тих хто планує скорочення досить мало, лише 4%, тобто практично не змінилось. Таку саму динаміку ми бачимо по експорту.

   

  Очікування щодо зайнятості погіршилися, % підприємств які планують зростання зайнятості виріс, і зріс % підприємств які мають намір скоротити кількість працівників.

   

  Проблеми з пошуком працівників зросли цього місяця, це може означати, що бізнес планує зростати, але наразі відчувається проблеми браку працівників.

   

  Бізнес продовжує нейтрально оцінювати державну економічну політику, але в червні ми побачили незначне погіршення.

   

  Перглянути повну трансляцію можна за посиланням: https://www.facebook.com/IER.Kyiv/videos/1311381796163252

   

  Завантажити

   

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua