Основний мотив травня місяця — збита ракета. Щодня Україна піддається ракетним ударом з боку РФ, і фактично в травні почалась ескалація з боку військових дій і терору.
В травні, на відміну від минулого місяця, ми маємо супероптимістичні настрої. Але віддалене майбутнє залишається з значним рівнем невизначеності і по-своєму збільшується. Але в цілому бізнес на фоні військової ескалації продовжує мати досить оптимістичний настрій.
Оцінки поточної ділової активності дещо погіршилися, разом з тим оцінки загального економічного середовища залишаються практично без змін. Очікування досить високі щодо змін в шестимісячній перспективі.
Оцінки поточної ділової активності на підприємстві дещо погіршилися, а очікування щодо загальної економічної кон'юнктури залишилися незмінними.
Результати діяльності та очікування підприємств на наступні 3 місяці залишаються високими.
Невизначеність у 6- та 3-місячній перспективі продовжує зменшуватися вже кілька місяців поспіль, але довгострокова (2 роки) залишається високою та без суттєвих змін.
Зауважимо, що збільшилася частка підприємств, які не планують змін у найближчі два роки.
Євген Ангел, старший науковий співробітник ІЕД, зауважив під час презентації, що за результатами останніх 2 хвиль ми можемо побачити, що вже сформувався певний перелік 3 основних перешкод, які не змінюється вже 2 місяці. На 1-му місті — зростання цін на сировину та товари, на другій сходинці ми бачимо логістичні проблеми, а на 3-й сходинці ми бачимо зменшення попиту на продукцію та послуги.
Також через обстріли проблема з перебоями води та теплопостачання знову зросла порівняно з минулим місяцем. Також сьогодні багато говориться про те, що зважаючи на міграцію населення, як внутрішню, так і те, що українці знаходяться на територіях інших країн, в країні може відчуватися дефіцит кадрів. За результатами опитування вже третина респондентів говорить про те, що бракує робочої сили.
Але ці перешкоди є менш актуальними порівняно з іншими перешкодами, мова йде про корупцію і блокування податкових накладних.
За словами, Оксани Кузяків, виконавчої директорки ІЕД, — "в фінансово-економічній ситуації на підприємствах за рік, порівняно з довоєнним періодом, можна побачити, яка глибина економічного падіння спіткала Україну внаслідок російської агресії. Починаючи з березня, ми бачимо розмір відновлення порівняно до того падіння, яке відбувалося. До сьогоднішнього місяця ми спостерігали найкращу динаміку серед великих підприємств, зараз ця динаміка трішечки зупинилась, а найгірша динаміка досі спостерігається в мікробізнесі."
Агрегований показник перспектив промисловості позитивний.
У травні значення АППП становить 0,15, у квітні воно було 0,14.
Це відбувається через:
• Очікування щодо виробництва (ОВ) дещо збільшилися з 0,45 до 0,47
• Компонент обсяг нових замовлень (ОНЗ) покращився з -0,19 до -0,17
• Компонент запаси готової продукції (ЗГП) зріс з -0,17 до -0,15
Виробництво, експорт, продажі та нові замовлення залишається без суттєвих змін
У травні 2023 року портфель замовлень для опитаних підприємств зменшився:
• Вперше за 5 місяців 2023 року середній термін нових замовлень знизився до 2 місяців (медіана)
• % підприємств, які мають замовлення на термін лише до 2 місяців, зріс з 44% у квітні до 52% у травні
Євген Ангел, старший науковий співробітник ІЕД, зауважив, що за результатами опитування очікування бізнесу за регіонами ми можемо побачити, що в принципі в більшості регіонів позитивні очікування стосовно показників ділового середовища та зміни фінансово-економічного стану переважають негативні очікування, але є певний порядок регіонів, в яких ситуація є досить складною, наприклад, Житомирська та Дніпропетровська області, в яких результати щодо цих змін є від'ємними. Також досить низькі очікування в Закарпатській, Запорізькій та Черкаській областях. Частка підприємств, які працювали майже на повну (75%-99%), повну або вище потужність у травні 2023
• Найскладніша ситуація в регіонах, на території яких безпосередньо відбуваються бойові дії – Запорізька та Харківська області
• В інших регіонах результати відновлення виробничих потужностей зумовлені:
• галузевими особливостями в регіоні,
• особливостями клімату, бізнес
• близькістю до кордону з росією тощо
Також відео презентації можна подивитися тут: https://fb.watch/lcchf18Eae/
Польовий етап 13-ої хвилі тривав із 16 – 31 травня 2023 року. Керівники підприємств порівнювали результати роботи в травні з квітнем 2023 року, чи іншого показника на момент проведення опитування (травень 2023 року) та давали прогнози на наступні 2 - 3 чи 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях (де це було зазначено) результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року). Опитувані давали прогнози на наступні 3 місяці роботи.