Одним з важливих принципів відновлення, про який ми говоримо як #ІЕД окремо, так і в межах нашого консорціуму українських ГО #RRR4U – важливість відбудовувати не як було, а за принципом Build Back Better – тобто будуємо щось нове за новими стандартами.
Йдеться серед іншого про зелене відновлення та енергоефективну відбудову.
24 квітня в Брюсселі Голова правління ІЕД Ігор Бураковський та провідна експертка ІЕД Олександра Бетлій взяли участь в закритому круглому столі на цю тему, долучившись до важливого дискурсу. Круглий стіл організував Фонд ім. Гайнріха Бьолля.
Зокрема ми з колегами з Dixi Group та Інституту аналітики та адвокації підняли кілька питань до обговорення і спробували їх коротко обговорити:
- Як знайти баланс між швидкістю відбудови та зеленою відбудовою за умов дуже обмеженого фінансування та потреби здійснювати відбудову вже зараз?
Сьогодні потреба у фінансуванні є вищою за наявне фінансування: відповідно до звіту RDNA Світового банку узгоджена цифра потреб на 2023 рік становить 14 млрд дол. США, з яких поки що за різними оцінками треба знайти 3-6 млрд дол. США.
Йдеться про нагальну відбудову, велика частка якої припадає на енергетику та відбудову житла.
- Як можна виміряти достатність зеленої відбудови? Про які саме стандарти йдеться?
Представники ЄС говорять, що є різні стандарти для зеленого будівництва: важливо, що зараз окремі стандарти все ще напрацьовуються.
Саме тому нам варто вести діалог і напрацьовувати підходи вже зараз.
Також треба оцінки: чи зможемо ми зараз вже будувати житлові будинки з нульовими викидами та енергонейтральні.
- Чи є спроможні гравці на центральному та місцевому рівнях?
Важливо, що відбудова потребує спроможних гравців: як на центральному, так і місцевому рівні. Саме в цьому можуть допомогти як донори в межах проєктів міжнародної допомоги, так і громадські організації.
Також важливо, щоб міжнародні партнери змінювали підходи до фінансування проєктів відбудови: приклад ЄІБ показує, що тільки підготовка може тривати роками.
- Що з довірою?
Відбудова не може існувати без довіри, а довірі сприяє прозорість. Саме тому, цифрова платформа DREAM – Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management – є надзвичайно важливою: вона слідує гаслу «Всі бачать все» (впроваджують DREAM члени коаліції RISE, серед яких і організації #RRR4U).
Цікаво, що під час дискусії про зелене відновлення виявилось, що ще важливою темою для обговорення є віднаходження балансу між централізацією та децентралізацією під час відбудови: підходи під час нагальної відбудови та повноцінного відновлення можуть різнитись. Так, сьогодні за умов дуже обмеженого фінансування певна централізація процесу є обґрунтованою. Водночас з огляду на успішність реформи децентралізації та важливість ролі місцевих органів влади їх участь в усіх процесах відбудови і часто саме керівна роль – є необхідною.
Оприлюднюємо нашу з колегами по консорціуму #RR4U презентацію з піднятими питаннями, на які ми потім намагались знайти відповідь.