Друк

Новини інституту

  • Бізнес продовжує залишатись стійким, однак відновлення виробництва у січні було неактивне, – опитування

    13.02.2023

    Попри значний вплив наслідків російського ракетного терору, бізнес продовжував залишатись стійким. Водночас відновлення виробництва у січні було неактивне.

    Такі результати нашого дев'ятого Нового Щомісячного опитування підприємств за січень 2023 року, які експерти ІЕД представили під час онлайн-заходу «Економічні тенденції з точки зору бізнесу».

    Як показало опитування, більшість підприємців – 82% – очікує закінчення війни. На другому місці – зниження податків і акцизів (45%), на третьому – запровадження доступних кредитів та спрощення законодавчих вимог до бізнесу.

    «Це означає, що бізнес пристосовується до роботи під чи війни. Такі результати стали наслідком рішень, наприклад, щодо скасування 2% ставки оподаткування», – зазначила виконавча директорка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Оксана Кузяків. 

    Проблема перебоїв з електро-, водо- або теплопостачанням вже три місяці поспіль очолює рейтинг перешкод для бізнесу. На другому місці – зростання цін на сировину та матеріали, на третьому — небезпека для робити. 

    «Про проблему блокування податкових накладних серед наших респондентів зазначили лише 3% респондентів. Це ще раз показує, що ця проблема суттєва, але для певної групи бізнесу»,  — пояснила експертка. 

    Більшість підприємств — 89% — тимчасово призупиняли роботу через відключення електропостачання в грудні. Водночас 6% бізнесу навіть під час відключень вдається підтримувати всі виробничі процеси й не зупиняти роботу. Ще 30% підприємств призупиняли роботу лише на 1-10% робочого часу, 30% - на 11-25% робочого часу, а 11% підприємств не працювали більш ніж половину часу (51-100%). 

    Через відключення електроенергії підприємства втратили 23% загального обсягу робочого часу за місяць. Як пояснює  старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел, найгірша ситуація була зафіксована у Харківській, Запорізькій та Хмельницькій областях. 

    Щоб продовжувати працювати, підприємства у січні встановлювали додаткові джерела живлення (генератори, акумулятори тощо) (79%), а також змінювали графік роботи (57%). 

    «Великі та середні підприємства краще забезпечені джерелами живлення, аніж мікро- та малі підприємства. Підприємства, які забезпечені джерелами живлень, мали менші часові втрати», — додав Євген Ангел.

    Частка підприємств, які працюють майже на повну потужність (75%-99%) залишилася майже незмінною, порівняно з попереднім місяцем — 43% опитаних. 

    Очікування на 2 роки залишаються оптимістичними: третина планує розширити діяльність своїх підприємств, однак невизначеність на таку далеку перспективу збільшилась.  Водночас рівень невизначеності в 6- і 3- місячній перспективі продовжує знижуватися. 

    «Якщо тенденція до зменшення продовжиться в надалі, то в такому темпі за 2-3 місяці ми досягнемо довоєнного рівня невизначеності», — зауважила Оксана Кузяків.

    У січні порівняно до грудня, частка підприємств, які планували зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці, зросла,  а відсоток підприємств, які планували скоротити виробництво, зменшився.  

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua