Друк

Новини інституту

  • Бізнес продовжує відчувати вплив російського ракетного терору, однак адаптується до роботи в таких умовах, – опитування

    16.01.2023

    Українські підприємства продовжують відчувати вплив та наслідки російського ракетного терору, однак вони адаптуються до роботи в таких умовах.

    Такі результати нашого восьмого Нового Щомісячного опитування підприємств за грудень 2022 року, які експерти ІЕД представили під час онлайн-заходу «Економічні тенденції з точки зору бізнесу».

    Зокрема як показують результати опитування, попри перешкоди, частка підприємств, які працюють майже на повну потужність (75%-99%) залишилася на рівні попереднього місяця (44% в грудні проти 43% в листопаді). 

    У грудні 2022 року перебої з електроенергією другий місяць поспіль очолили список перешкод для ведення бізнесу. Частка респондентів, які повідомили про перебої з електроенергією як про перешкоду для ведення бізнесу, дещо зросла з 78% у листопаді до 80% у грудні 2022 року. 

    «Єдиною причиною, чому ця перешкода вийшла на перше місце, є російський ракетний терор. Тому що у вересні частка тих, хто скаржився на перебої з доступом до електрики, становила лише 4%. У жовтні, коли почалася перша атака на українську інфраструктуру, ми бачимо суттєве зростання цієї перешкоди», — зазначала виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків. 

    Попри російську атаку, бізнес не збільшив рівень страху щодо власної безпеки. У грудні частка підприємств, які повідомили про проблему, пов’язану з небезпекою для роботи, залишається без суттєвих змін порівняно з листопадом, та становить 47%.

    Водночас через масові включення електропостачання більшість – 86% підприємств – тимчасово призупиняли роботу, а лише 14% – не мали відключень. Загалом через відключення електроенергії підприємстві втратили п’яту частину робочого часу — 21%.  

    «Однак значна частина бізнесу змогла налагодити роботу навіть в таких умовах відключень електропостачання. Зокрема, третина опитаних не працювали менш як 10% часу, а 26% - не працювали на 11-25%. І лише 6% підприємств не працювали більш ніж половина часу (51-100%)», - додав старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел. 

    Втрати часу через відключення електроенергії корелюють з короткотерміновими очікуваннями бізнесу: третина бізнесу планує скорочення виробництва на найближчі три місяці. Водночас проблеми зі світлом менше впливають на довгострокові очікування бізнесу. 

    Більшість опитаних – 77% – гірше оцінюють фінансово-економічне становище підприємства у грудні, порівняно з аналогічним періодом минулого 2021 року. 

    Водночас скорочується невизначеність у перспективі трьох та шести місяців. Суттєво скоротився відсоток тих, хто не зміг дати прогнози у перспективі 3-4 місяців. 

    «Бізнес приймає певні рішення і стає більш готовим. Більша визначеність не означає, що все буде дуже добре. Це означає більше розуміння напрямку руху», — підкреслила Оксана Кузяків. 

    Також як показало опитування, у грудні, порівняно з листопадом, частка підприємств, які планували зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці, зросла майже вдвічі — з 17% до 32%. Водночас частка підприємств, які планували скоротити виробництво, зменшилася з 13,4% у листопаді до 11,7% у грудні. 

    Крім того, у грудні дещо покращились оцінки державної політики з підтримки бізнесу.

    «Протягом усіх хвиль опитування переважали нейтральні оцінки державної політики. Разом з цим, дещо коливались позитивні та негативні оцінки. І позитивних і негативних оцінок було менше, ніж нейтральних. Зараз під кінець року бачимо, що позитивні оцінки дещо зросли. Наприклад, у листопаді й грудні кожне 5 підприємство оцінювало державну політику з підтримки бізнесу позитивну. У той час як негативні відповіді були приблизно на такому ж рівні протягом усього періоду опитування», – пояснила старша наукова співробітниця ІЕД Ірина Федець. 

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua