Друк

Новини інституту

  • ІЕД випустив третє Щомісячне опитування підприємств України

    04.08.2022

    Інститут економічних досліджень та політичних консультацій випустив третє Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за липень 2022 року. Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.

    Результати опитування показали, що на фоні зменшення рівня невизначеності як в середньо-, так й в короткострокових перспективах, виробничі очікування бізнесу покращуються. Зокрема, частка респондентів, що повідомили про зменшення виробництва, знизилась із 44,9% у червні до 27,5% у липні. Майже вдвічі знизився й відсоток тих, хто що планує його скорочення: із 14,0% у червні до 8,7% в липні. 

    Зростає частка тих підприємств, які починають використовувати свої виробничі потужності ближче до довоєнних обсягів та очікують нових замовлень. Зокрема, у липні 36% підприємців почали працювати майже на повних обсягах виробництва (у травні було 17%,  у червні – 30%). 

    Також із 17,8% до 9,4% зменшилась частка опитаних, які вважають, що кількість замовлень зменшиться. Натомість відсоток тих, у кого кількість замовлень зросла, збільшився з 14,4% до 17,0%. 

    Щодо зайнятості, то відсоток тих, хто очікує зменшення кількості працівників в липні знизився до 14,0% (у червні було 5,3%). З 21,6% до 15,8% зменшився відсоток представників бізнесу, які повідомили про збільшення кількості співробітників у вимушених відпустках.

    Результати свідчать, що підприємства відновлюють запаси сировини й матеріалів, хоча ціни на них залишаються великою проблемою для підприємців. Зокрема, частка опитаних, що повідомили про збільшення запасів сировини за минулий місяць, збільшилася з 6,9% до 7,8%, тоді як із 46,9% до 36,0% зменшилась частка тих, що вказав на їх скорочення.

    Серед головних перешкод для керівників підприємств у липні були зростання цін на сировину або матеріали (62%), складнощі з перевезенням товарів Україною (47%), а також зменшення попиту на продукцію або послуги (36%). Водночас про проблеми з корупцією заявило лише 5% опитаних.

    Водночас як показало опитування, відсоток, тих, хто очікує покращення загальноекономічного середовища на наступні 6 місяців зменшився з 46,1% до 34,2%. А от частка тих, хто вважає, що протягом майбутніх пів року загальноекономічне середовище не зміниться, збільшилась майже вдвічі, із 25,4% до 42,5%.

    Також бізнес став гірше оцінювати державну політику. У липні 2022 року лише 10% представників бізнесу оцінили цю політику позитивно (у травні це було 19% та у червні - 16%). На думку наших експертів, це означає очікування чітких сигналів від держави щодо ключових правил економічного устрою під час війни. 

    Завантажити

    Опитування проводитися із застосуванням підходу кон’юнктурних досліджень (або Business Tendency Survey), коли в основі оцінки ситуації лежать узагальненні судження і очікування основних економічних агентів – підприємців та керівників підприємств щодо ситуації на їхньому підприємстві.

    Польовий етап третього опитування проходив у липні 2022 року. Підприємства порівнювали ситуацію відповідно до результатів липня 2022 з червнем 2022 (там де це було окремо зазначено) з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року). Респонденти давали прогноз на 1-2 місяці роботи підприємства.

    Звіт підготовлено в рамках проєкту «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША). Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, МФ «Відродження» чи ATLAS Network. 

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua