Друк

Новини інституту

 • Новий прогноз: ВВП України у 2021 році зросте на 4,3%

  10.03.2021

  Економіка України зросте на 4,3%. Це результат січневого економічного  прогнозу на 2021 рік від Німецької економічної команди (GET) та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), м. Київ.

  Світова пандемія суттєво вплинула на українську економіку протягом 2020 року. Однак завдяки минулим економічним реформам країна ввійшла у цією кризою набагато краще підготовленою, ніж у минулому. В результаті реальний ВВП скоротився набагато менше, ніж за будь-якої попередньої економічної кризи. Варто відзначити реформи, що забезпечили гнучкий режим обмінного курсу, надійну банківську систему, політику інфляційного таргетування з боку Національного банку та фіскальну консолідацію попередніх років. Крім того, географічна диверсифікація експорту допомогла економіці легше пройти кризу.

  На 2021 рік ми очікуємо відновлення економіки за рахунок зростання приватного споживання з боку попиту та збільшення виробництва у промисловості, транспорті а також у сільському господарстві з боку пропозиції. Цьому буде сприяти відновлення економіки в країнах-партнерах та збільшення торгових потоків. Однак залишається невизначеність щодо продовження пандемії, відтермінування програми вакцинації, співпраці з МВФ та політичних ризиків.

  Основні результати дослідження:

  • Після пандемії економічне відновлення в полі зору: ВВП, за оцінками,  зросте на 4,3% у 2021 році. Приватне споживання стане основним драйвером економічного зростання з боку попиту. Зі сторони пропозиції, після поганого врожаю в 2020 році, сільське господарство сприятиме відновленню економіки.
  • Приватне споживання стане основним фактором економічного росту: За прогнозом приватне споживання зросте на 5,9% у 2021 році, а інвестиції зростуть на 8,9%. Відновиться як експорт, так і імпорт. Внесок чистого експорту у ВВП буде від’ємним  через швидше зростання імпорту.
  • Відновлення промисловості, транспорту та сільського господарства: Поступове зняття обмежень, пов'язаних з Ковід-19, сприятиме зростанню транспортного сектору. Воно також підтримає збільшення зовнішнього та внутрішнього попиту на продукцію промисловості. Очікується, що сільське господарство зросте на 5% в 2021 році після поганого врожаю в 2020 році через погодні умови.
  • Очікується, що інфляція прискоритьсяв 2021 році: Якщо у 2020 році інфляція була нижчою цільового діапазону Національного банку, цього року спостерігається тенденція до прискорення інфляції через зростання цін на продукти харчування та послуги. Крім того, інфляційний тиск посилиться внаслідок відновлення економіки, підвищення мінімальної заробітної плати та  експансивної фіскальної  політики. Однак очікується, що Національний  банк вживатиме необхідних заходів для повернення інфляції до цільового діапазону від 4% до 6% у середньостроковій перспективі.
  • Профіцит поточного рахунку збережеться в 2021 році: Після значного профіциту поточного рахунку в 2020 році ми прогнозуємо менший профіцит у 2% ВВП у 2021 році. За прогнозом дефіцит балансу торгівлі залишиться близьким до рівня 2020 року, а перекази в Україну збільшаться.
  • Макроекономічна стабілізація перед кризою дає свої результати: Українабула підготовлена до цієї кризи набагато краще, ніж до попередніх. Зокрема, гнучкий обмінний курс, політика інфляційного таргетування з боку Національного банку та фіскальна консолідація підтримали Україну під час кризи та дозволили повернутись на шлях зростання. Однак ризики щодо подальших хвиль пандемії, відкладеної програми вакцинації та затримки співпраці з МВФ залишаються у 2021 році.

   

  Роберт Кірхнер,  заступник керівника Німецької економічної команди: "Пандемія створила значні економічні виклики для всіх країн світу, і Україна не стала винятком. На відміну від попередніх криз, в Україні переважала макрофінансова стабільність. Це, на  нашу думку, показує успіх попередніх  макроекономічних економічних реформ в країні та безпосередньо демонструє їх переваги. "

  Віталій Кравчук, старший науковий співробітник ІЕД: "Наш чинний прогноз приросту реального ВВП на рівні 4,3% у 2021 році обумовлений набором припущень. Вони включають продовження співпраці з МВФ, що забезпечує доступ до пільгового кредитування для України. Це, в свою чергувимагає  продовження реформ та проведення здорової монетарної та стійкої фіскальної політики."

  Вероніка Мовчан, академічний директор ІЕД: "Очікується, що економічне відновлення торгових партнерів України та сприятливі світові ціни стимулюватимуть зростання експорту, що дозволить зберегти помірний торговельний дефіцит. Це,  поєднанні з значним припливом грошових переказів, дозволить зберегти позитивне сальдо поточного рахунку у 2021 році."

  Завантажити презентацію. 

  Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua