Про це свідчать результати V опитування понад 1000 українських експортерів та імпортерів, який у квітні-червні 2020 року провів Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) за підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду “Відродження” та Atlas Network.
Індекс сприйняття роботи митниці (СРМ) зріс на 10 пунктів, порівняно з 2018 роком, та становить “+0,43” за шкалою від “-1” до “+1”. Це найвищий показник за всі роки дослідження (з 2015 року). Більше 80% опитаних підприємств вважають митницю ефективною. Разом із тим, більшість опитаних вважає, що митниці все ще потрібні зміни. Усі новостворені регіональні митниці отримали позитивні бали СРМ. Найкраще оцінили Поліську (+0,61), Подільську (+0.59), Північну (+0,58), Чорноморську (+0,58) і Буковинську (+0,57) митниці. Практично вдвічі нижчі бали - на Волинській митниці (+0,33).
Основною проблемою на митниці для всіх підприємств є недосконале митне законодавство. “Мікро- та малим підприємствам дошкуляє свідоме завищення митної вартості, середнім - постійні зміни структури та керівництва, великим - застаріле обладнання”, - підсумувала Ірина Федець, старша наукова співробітниця ІЕД.
Імпортери мають більше проблем у роботі з митницею, ніж експортери. Митний, фітосанітарний, ветеринарно-санітарний контроль та контроль на санітарну безпеку були більш проблемними для імпортерів. “Імпортери в середньому витрачають вдвічі більше часу на митне оформлення (14,1 проти 7,7 годин) і вдвічі більше коштів (8429 проти 4186 грн) на одну операцію ЗЕД”, - підсумував Євген Ангел, науковий співробітник ІЕД.
Найшвидше оформляють вантажі на Закарпатській (в середньому 4,3 год) та Північній (в середньому 4,8 год) митницях. Найдовше - на Одеській митниці (в середньому 16,7 год).
Митну реформу загалом оцінили позитивно 37% опитаних. Вони вважають, що реформа рухається у правильному напрямку. 10% опитаних вважають, що реформа рухається у неправильному напрямку. “Серед основних очікувань бізнесу - зменшення часу на проходження митних процедур, включаючи автоматизацію та електронний документообіг, і введення відповідальності митників за заподіяну шкоду” - повідомила Оксана Кузяків, керівник проєкту, виконавчий директор ІЕД.
Завантажити звіт, переглянути відеозапис презентації та слайди авторів можна тут.
Довідкова інформація:
Опитування проводилося Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій у квітні-червні 2020 року. У ньому взяли участь 1 тисяча 45 підприємств, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю. Опитування проводилося в рамках проєкту «Підтримка громадської ініціативи “За чесну та прозору митницю”» за фінансової підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду “Відродження” та Atlas Network.
За додатковою інформацією звертайтеся до Олени Рубанік, асистента проєкту, за тел +38 (097)-352-04-11 або електронною адресою rubanik@ier.kyiv.ua