Друк

Новини інституту

  • У Вінниці пройшла конференція "Україна в часи швидких змін"

    14.10.2019

    Ukraine_rapid_changes_photo1

    Фото: Віталій Погосян

    9 жовтня 2019 року в м. Вінниця відбулася конференція «Україна в часи швидких змін», яку провів Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) в рамках проекту "Просування реформ в регіони", що фінансується Європейським Союзом.

    На першій панельній дискусії «Українське суспільство в русі: осмислення змін та очікувань» представники українських ОГС обговорили динаміку українських реформ, пріоритети населення та політичні зміни в Україні.

    Євген Бистрицький розповів, що за відчуттями громадського сектору, реформи отримали сильний поштовх після Євромайдану, проте пізніше вони загальмували. Наразі громадський сектор вичікує, щоб побачити якою буде нова влада. Серед тих реформ, які були вже втілені, однією з найуспішніших Євген Бистрицький вважає адмінреформу. Вона почалася із створення стратегічних дорадчих груп при міністерствах, куди увійшли представники незалежних аналітичних центрів. Саме цей процес дозволив пізніше втілити адміністративно-територіальну освітню реформи, медреформу та інші. 

    Ігор Бураковський, голова правління ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій», вважає проблемним, коли нова еліта приймає рішення, виходячи з трьох принципів: швидкість, популізм та заперечення попереднього. Реформи здійснюються сильною державою, а за сильну державу треба платити. Ключовою реформою Ігор Бураковський вважає антикорупційну. Вона включає забезпечення верховенства права, позбавлення бізнесу від сплати своєрідного "податку" на корупцію та перемога анти-реформістських сил.  

    Ірина Бекешкіна, директорка Фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва», вважає, що в Україні відбувся «електоральний Майдан». Верховна рада оновилася на 80% і мандати отримали люди, які раніше взагалі не мали відношення до політики, громадської активності чи управління. Тим не менше, склалась така ситуація, що альтернативи проєвропейським реформам просто не існує. У своїй презентації Ірина Бекешкіна показала, що українці завжди хотіли приєднатися до ЄС та до певного союзу з Росією та Білоруссю, однак з 2010 і особливо з 2013 року східний вектор рухнув. Приблизно половина українців прагнуть приєднатися до НАТО і ця тенденція росте з 2013 року. Раніше цей напрямок в Донецькій і Луганській області підтримував 1 з 283 опитаних. Зараз – 20 (Раніше по всій Україні не було 20). Найважливішою реформою Ірина Бекешкіна вважає антикорупційну, адже інвестуванню в Україну заважає саме корупція. А без інвестицій Україна не зможе зробити економічних стрибок. 

    Віталій Погосян, Директор департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради,  розповів, що коли представники влади Вінниці спілкуються з інвесторами, питання війни та корупції стоять на першому місці. Головною успішною реформою за останні роки Віталій Погосян вважає децентралізацію. У своїй презентації він показав, що фінансова децентралізація є рушієм для змін у Вінниці. З 2014 року доходи та видатки бюджету зросли у 2,6 рази, а ресурс бюджету розвитку зріс у 5,5 разів (майже до одного мільярда грн). За рахунок останнього, міська влада отирмала можливість реалізувати муніципальні програми розвитку ЖКХ, транспорту, соціально-культурної сфери тощо. Найважливішою реформою Віталій Погосян вважає децентралізацію, адже сильні громади створюють стимули для розвитку і для сусідніх громад. 

    Максим Панченко, аналітик і журналіст UkraineWorld та ГО «Інтерньюз-Україна», аналізуючи зміни інституцій та еліт, вважає що Україна продовжуватиме проєвропейські реформи. Те, що влада зберегла крісло віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та ще й призначила на цю позицію людину з чіткими проєвропейськими поглядами, так само як і призначення відвертого «євроатлантиста» на посаду нового Міністра закордонних справ свідчить про чіткі сигнали від влади, які дають хоча й обережний, але оптимізм. Найважливішою реформою Максим Панченко вважає децентралізацію, адже окрім економічної функції, вона ще й має функцію посилення громадянського контролю на місцях.  

     

    На другій панельній дискусії "Успішні і локальні: де ховаються перемоги?" регіональні партнери проекту "Просування реформ в регіони" розповіли про пошук історій успіху проєвропейських реформ на Львівщині, Вінниччині, Харківщині та Рівненщині. Переглянути дискусію можна нижче. 

     

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua