Друк

Новини інституту

 • Реформа державної допомоги повинна забезпечити стимулюючий ефект, прозорість підтримки та конкурентне середовище - підсумки круглого столу

  31.05.2019

  RT_State_aid1

  30 травня 2019 року Інституту економічних досліджень та політичних консультацій провів круглий стіл «Державна підтримка: між бізнесом, зобов'язаннями та бюджетними обмеженнями». Експерти, представники влади та бізнесу обговорили те, як повинна формуватися політика державної підтримки підприємств в Україні коли є запит бізнесу, обмежені бюджетні ресурси та зобов'язання перед міжнародними партнерами. 

  OK_State_aid«Очікування державної підтримки серед бізнесу протягом останніх років зросло і досягло рекордного рівня. Так, результати регулярних опитувань керівників підприємств, що проводить Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), показують, що у першому кварталі 2018 року державна підтримка повернулась в топ-5 очікуваних бізнесом реформ після трьох років відсутності в такому переліку”, - розповіла Оксана Кузяків, виконавчий директор ІЕД (переглянути презентацію). 

   

  YA_State_aidЗа словами наукового співробітника ІЕД Євгена Ангела, чинний Закон про державну допомогу суб’єктам господарювання був прийнятий в рамках Угоди про асоціації з ЄС. За ним Кабінет міністрів України встановив чіткі критерії оцінки допустимості допомоги, наприклад: забезпечення розвитку регіонів, підтримка МСП. Існують також обмеження, такі як: частка державної допомоги у вартості проекту чи розмір кредитів. «Але обмеження в 2 млн євро на кредит для мікропідприємства радше знімає питання про обмеження і підіймає питання про ресурси держави» - підсумував експерт (переглянути презентацію).

   

  VK_State_AidЗа словами старшого наукового співробітника ІЕД Віталія Кравчука, історично масштаб держпідтримки в Україні був досить великим. В 2012 році держпідтримка підприємств лише у вигляді податкових пільг та бюджтного фінансування становила близько  7% ВВП. На сьогодні, обсяги та «асортимент» допомоги значно скоротився і становить близько 1% від ВВП, що є співрозмірним з   країнами ЄС. Менше – лише в Португалії та Ірландії, які отримали «бейлаут». Експерт вважає, що, зважаючи на велику кількість реформ, які Україна впроваджує, простір для розширення обсягів держдопомоги видається досить обмеженим (переглянути презентацію).

   

  AA_State_aid«Реформа державної допомоги в України, яка запроваджена Законом має на меті створення конкурентного нейтралітету», - розповіла Анна Артеменко, Державний уповноважений АМКУ. Для цього створено реєстр держдопомоги, проводиться оптимізація витрат (принцип пропорційності) для виконання цілей держдопомоги, враховується стимулюючий ефект на підприємця. В рамках Угоди про асоціацію, Україна має перехідний період до 2022 року, в межах якого всі програми державної допомоги повинні бути приведені у відповідність з міжнародними зобов’язаннями. 

   

  AS_State_aidАндрій Слабінський, директор офісу розвитку МСП, розповів як працює ця структура:. «Утворення офісу стало можливим завдяки коштам ЄС та стало перехідним етапом до створення постійно діючої інституції, яка опікується справами МСП». Наразі офіс займається створення веб-порталу, який збере в одному місці всі корисні сервіси держави для підприємців та інформуватиме про доступні можливості, створенням регіональних центрів підтримки підприємництва, а також адвокуванням нових програм для розвитку МСП на національному та регіональному рівнях.

   

  OE_State_aidКоординатор проекту Unlimit Ukraine Олена Еро розповіла про свій проект. «Це – проект підтримки малого бізнесу, який виник на базі Європейської бізнес-асоціації, до якого вже входить понад 800 підприємців». За словами пані Олени, цей проект не фінансує бізнес, але проводить  освітні заходи та консультацій, а також  нетворкінг-зустрічі з представниками великого бізнесу. «Стосовно держпідтримки, малий бізнес практично не обізнаний з чинними програмами та й не вірить в можливість отримання такої підтримки. Натомість він надає перевагу зменшенню рівня податкового навантаження».

   

  RH_State_aidРуслан Гашев, головний радник виконавчого директора Офісу із залучення та підтримки інвестицій, вважає, що про  механізми державної підтримки підприємств мало говорять. Він наводить приклад Німецько-українського фонду, який був утворений 20 років тому на підставі указу президента України, й існує до сьогодні. «Цей фонд співпрацює з КМДА, а також Тернопільською, Івано-Франківською та Вінницькою ОДА та компенсує половину відсоткової ставки від кредиту в гривні. При цьому розмір проблемних активів в портфелі кінцевих позичальників на сьогодні становить не більше 5%», - додав експерт.

   

  VP2_State_aidНа думку Вадима Пянковського, заступника начальника управління бізнес-клімату КОДА, місцеві бюджети зараз спроможні брати на себе функцію підтримки бізнесу. «5 міст обласного значення в Київській області сьогодні мають депозити в банках і на 2019 рік Київська область заклала 9 млрд прибутків. У Білій Церкві, для прикладу, також працює Німецько-український фонд, який заклав 500 тисяч гривень на погашення відсоткових ставок», - повідомив він.

   

  PK_State_aidПавло Коваль, генеральний директор «Української аграрної конфедерації», вважає, що підходи до державної підтримки в сільському господарстві України не можуть співпадати з підходами в ЄС. «В ЄС та Україні дуже відрізняється устрій сільськогосподарського виробництва. Понад 90% ферм ЄС, на відміну від України, - це сімейні ферми. Крім цього, через невідповідну градацію підприємств, за чинним законодавством України, 90% аграрного бізнесу – це малі підприємства». Таким чином, зараз в Україні одна програма підтримки може бути розрахована і на сімейну ферму і на агрохолдинг. Відповідно така політика підтримки не є ефективною. «Щоб держпідтримка при обмеженому бюджеті була ефективною, потрібно поділ підприємств гармонізувати з європейським і визначити критерії поділу - хто що створює, яке місце і роль підприємств в загальній структурі» - підсумував спікер.


  Відеозапис цих та інших виступів можна переглянути нижче

  Захід відбувся в рамках у рамках проекту «Чи потрібен Україні протекціонізм? Можливості та обмеження ПВЗВТ з ЄС», який здійснюється Інститутом економічних досліджень за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах проекту «Громадська синергія».

  Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження»

  Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua