Друк

Новини інституту

 • «Більше свободи, більше грошей, але і більше роботи» – лікарі про медреформу (дослідження)

  22.02.2019

  Медичні представники переважно підтримують медичну реформу. Разом з тим, не всі очікування поки що справдились. Так, багато лікарів на "первинці" отримали підвищення заробітних плат, як вони того і очікували. Натомість, неочікувано для медичних працівників зросло навантаження, тоді як очікуваного зниження паперової роботи не відбулось.  Про це йдеться у дослідженні  Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) та грантистів, дослідження яких було підтримано в межах програми «Просування реформ в регіони», яке презентували 22 лютого 2019 на круглому столі «Медична реформа: досягнення і уроки на майбутнє» в Києві.

  MedReform2

  За словами Олександри Бетлій (переглянути презентацію), автономізація закладів для лікарів означає самостійність та відповідальність. Приписна кампанія стала важливим елементом нового принципу фінансування «гроші ходять за пацієнтом», а НСЗУ стала потужним замовником медичної допомоги. Успішність впровадження реформи саме в кожному конкретному закладі і на кожній території залежить від керівників закладів та місцевої влади.

  За даними соціологічного дослідження в Сумській, Полтавській, Кіровоградській, Миколаївській, Луганській, Донецькій та Запорізькій областях, роль місцевої влади є надзвичайно важливою для швидкості впровадження реформ і вирішення, зокрема, проблеми із нестачею кадрів. Тому за активної позиції та наявності фінансування місцеві органи влади запроваджують систему місцевих стимулів, наприклад доплати до заробітної плати чи надання житла. Це дуже важливо, оскільки протягом років середня заробітна плата в охороні здоров’я залишалась набагато меншою, ніж середня в економіці. В результаті реформи багато лікарів отримали підвищення заробітної плати. Однак сьогодні існує досить велика різниця у рівні заробітних плат між лікарями первинки, яку можна пояснити такими чинниками: активність і позиція головного лікаря закладу, розгалуженість мережі (зокрема наявність ФАПів та ФП), стан закладу і наявність оснащення. Питання доступної медичної допомоги в селі залишається поки що невирішеним.

  Віталій Селик з центру «Ейдос» розповів, що в ОТГ у сільській місцевості завдяки медреформі зарплати інколи досягають 10-15 тисяч грн. Крім цього, є такі ситуації, коли в лікарів більша зарплата, ніж у голів громад. Експерт прогнозує, що в майбутньому фахівці з міст можуть поїхати в регіони, а міста залишаться без достатньої кількості лікарів.

  Керівник напрямку E-Health ГО "Платформа Здоров'я" Євген Прилипко пояснив, що медреформа у сьогоднішньому вигляді – це в першу чергу реформа системи фінансування первинної ланки. Якщо так її сприймати, то є вже певні позитивні результати. Роль місцевої влади експерт пов’язує з децентралізацією: «Там, де давно сформувалися ОТГ - там медреформа проходить краще». Оцінка "первинки", на думку пана Прилипко, може відбуватися лише в прив'язці із «вторинкою». А там - повна недовіра. Він вважає, що комунікація із лікарями «вторинки» повинна бути наступним кроком реформи.

  Представник НСЗУ Ірина Жигінас розповіла, що «в ідеалі» реформа повинна була пройти швидко: декларації підписали - гроші отримали. Але в реальності все залежить від комунікації та від волевиявлення пацієнтів. Перша хвиля комунікаційної кампанії була орієнтована на лікарів, щоб вони стали адвокатами реформи. «Тепер ми включаємо другу хвилю комунікації - на пацієнта», - розповіла вона.

  Експерт ІЕД Олександра Бетлій на завершення розповіла, що дослідження Світового банку показує, що вплив на здоров’я населення від проведення медреформи можна оцінювати не раніше, ніж через 5 років. В Україні за перший рік реформи було зроблено дуже багато. МОЗ доклало багато зусиль щодо впровадження реформи. Ще рік тому НСЗУ існувала лише на папері, а вже зараз Служба повністю перебрала на себе функцію із замовлення та фінансування медичної допомоги на первинці, з квітня буде опікуватись програмою «доступні ліки», а з липня ще й відповідатиме за фінансування діагностики на вторинці. Експерт вважає, що навчання лікарів та інформування пацієнтів є обов’язковими для наступних років реформи. 

  Скачати аналітичну роботу "Реформа первинної ланки охорони здоров’я: що думають медичні працівники?"

   

  Відеозапис заходу:

  Частина 1

   

   

  Частина 2

   

  Довідково: Захід був проведений в рамках проекту «Просування реформ в регіони», який здійснюється Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та виданням «Європейська правда» за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

   

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua