Друк

Новини інституту

 • ІЕД презентував результати другої "Щорічної оцінки ділового клімату в Україні 2016"

  25.04.2017

  ABCA_2016_halfcover
  25 квітня 2017 року, Київ
  – «Низький попит»посів перше місце серед перешкод для зростання малого та середнього підприємництва (МСП) у 2016 році. Він витіснив на друге місце «несприятливу політичну ситуацію», яка була головною перешкодою у 2015 році. Такі результати показало друге щорічне дослідження бізнес-середовища України «Щорічна оцінка ділового клімату» (Annual Business Climate Assessment або ABCA), яке проводить Інститут економічних досліджень та політичних консультацій  Програма USAID«Лідерство в економічному врядуванні». 

  Центральний індекс дослідження, «Індекс ділового клімату», дорівнює  «+0,06» за шкалою від -1 до +1. Він зріс на 5 пунктів, порівняно з 2015 роком, коли його значення становило «+0,01». Основні складники індексу: очікування та оцінка підприємцями поточної ситуації, плани розвитку бізнесу на наступні 2 роки. «Результати нашого дослідження свідчать, що оцінки стану ділового середовища покращились, а  оптимізм МІСП щодо найближчих планів зріс. Разом із цим, «темпи зростання» оптимізму щодо дворічних планів дещо зменшилися порівняно до минулого, а це свідчить, що часу на «відкладання» реформ  «на потім» не залишилось», – наголосила Оксана Кузяків, координатор аналітичного компоненту Програми USAID ЛЕВ та виконавчий директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

  Уже другий рік поспіль бізнес позитивно оцінює «Зміни у регуляторному середовищі України за останні 2 роки». Підприємці позитивно відгукуються про зміни у процедурі реєстрації бізнесу та ситуацію з перевірками. Оцінка процедур, пов’язаних із початком користування приміщеннями минулого року мала негативне значення, а цього року змінилася на позитивне. В Україні все ще погано із отриманням сертифікатів відповідності та санітарних висновків, регулюванням експортних операцій та адмініструванням і сплатою податків.

  В середньому, 27  тис. 412 грн. у 2016 році витрачали малі та середні підприємства в Україні аби вести бізнес легально. Саме стільки складає вартість дотримання регуляторних вимог МСП України. У 2015 році цей показник був вищим – 29 тис. 761 грн., у першу чергу внаслідок витрат, з якими стикалися МСП під час перевірок. «При тому, що у 2016 році зменшилася середня «вартість регулювання», зменшився і середній розмір підприємств. Виходить, що регуляторний тягар в перерахунку на 1 працюючого в Україні дещо зріс», - пояснює Вікторія Беспалько, експерт Програми USAID ЛЕВ та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

  Проведене опитування також дозволяє описати сектор МСП в Україні, зрозуміти його структуру та скласти так званий «портрет» цього бізнесу. Зокрема, результати опитування показують, що на кожну жінку-керівника підприємства припадає три чоловіки, а ФОПи молодші за керівників підприємств-юридичних осіб на 8 років: середній вік ФОП складає 39 років, а керівника підприємства – 47 років. «За даними опитування, в середньому одне опитане підприємство звільнило двох працівників протягом останніх двох років, – зазначила експерт Програми USAID ЛЕВ таІнституту економічних досліджень та політичних консультаційІрина Федець. – Але рік тому середня цифра складала мінус п’ять працівників. Отже, підприємства продовжують скорочувати персонал, але вже меншими темпами».

  В опитуванні  взяли участь 1 тисяча 851представників секторуМСП, які дали оцінку поточного ділового середовища в Україні, визначили основні проблеми бізнесу, а також реформи, яких підприємці очікують від держави. ДослідженняABCAпроводиться щорічно та має на меті відслідкувати динаміку змін.

  Переглянути та скачати дослідження

  Переглянути відеозапис прес-конференції

  Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua