Друк

Новини інституту

  • Бюрократія та непрозорий механізм повернення ПДВ – основні перешкоди для українських експортерів

    01.07.2016

    У 2015 році ІЕД опитав 381 українське підприємство із 16 областей України з метою визначити основні труднощі, з якими зустрічаються експортери та імпортери. 

    Report1TFD

    Переглянути та скачати звіт

    Найвагоміші перешкоди для українських експортерівце неефективний і непрозорий механізм відшкодування ПДВ, а також значний рівень бюрократизації. Більш, ніж 40% експортерів назвали ці фактори перешкодами для здійснення експорту. Інші поширені бар’єри – це велика кількість дозвільних документів для експорту, непередбачуваність торговельної політики України, бюрократія і непрозорість у податкових органах та високий рівень податкового тягаря.

    Деякі із цих перешкод набувають більшого значення із зменшенням розмірів підприємства. Так, малі підприємства більш обтяжені довгим переліком дозвільних документів для експорту, ніж підприємства середнього та великого розміру, тоді як малі та середні фірми частіше повідомляють про непередбачуваність торговельної політики України, ніж великі. Крім цього, чим меншим є підприємство-експортер, тим більш воно схильне зараховувати до перешкод бюрократію та непрозорість податкових органів.


    TFD_bariers

    Графік у великій якості

     

    Про опитування

    Опитування зокрема торкалося актуальних питань, пов’язаних із зовнішньоекономічною діяльністю підприємств:

    • процедури митного оформлення
    • робота митних органів
    • отримання потрібної інформації
    • співпраця в рамках бізнес-асоціацій
    • труднощі, з якими зустрічаються експортери та імпортери тощо

    В опитуваннівзяло участь 381 підприємство. 105 або 28% з опитаних підприємств здійснюють лише експорт, 28 (7%) – лише імпорт, а більшість опитаних – 248 (65%) – здійснюють експорт та імпорт. Крім цього, 16% опитаних експортерів здійснюють реекспорт.

    У вибірці представлені підприємства різних галузей економіки. Зокрема, машинобудівна промисловість (28% опитаних), харчова промисловість (14%), металургійна промисловість (10%), легка промисловість (10%). Респонденти, що працюють у галузі сільського господарства та деяких інших галузей промисловості (видобувна, деревообробна, целюлозно-паперова, неметалева) складають менш, ніж 10% опитаних. Окремо було виділено категорію підприємств, що працюють в інших галузях промисловості та не належать до жодної з перелічених. Ця категорія склала 13% вибірки.

    Географічно опитування охопило 16 областей України (Вінницька, Волинська, Дніпропетровська,
    Донецька, Запорізька, Кіровоградська, Луганська, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська) та місто Київ.

    Дане опитування - перше із чотирьох. Воно буде проводитись щорічно до 2018 року. Його мета — оцінити зміни в політиці та практиці органів влади та регуляторного середовища, зважаючи на те, чи відбулося спрощення процедур торгівлі. Крім цього, відбувається оцінка рівня залучення бізнесу до діалогу з владою в сфері розробки заходів щодо сприяння торгівлі на національному та регіональному рівнях.

    Опитування проводилось в рамках проекту «Діалог зі сприяння торгівлі», що здійснюється за фінансової підтримки Європейського Союзу.

    Метою проекту є зміцнення потенціалу бізнес-асоціацій та неурядових організацій щодо визначення і реалізації заходів політики зі сприяння розвитку торгівлі, створюючи цим самим підґрунтя для успішної інтеграції України в світову економіку і подальшу інтеграцію в ЄС зокрема.


Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua