Зараз важко прогнозувати курс гривні, тому що будь-який навіть другорядний чинник може або призвести до різкої девальвації -AAA+ національної валюти, або, навпаки, до підвищення її вартості.
Про це сьогодні, 8 листопада, у коментарі ЗІКу повідомив директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.
Він зазначив, що на валютному ринку в Україні завжди складалася суперечлива ситуація: «Тобто у нас завжди були чинники, які діяли в сторону дорожчання і які діяли в сторону здешевлення гривні. Сьогодні те, що відбувається на валютному ринку, перш за все, пов’язано з інфляцією в Україні. І непевність полягає в тому, що люди просто не довіряють національній валюті. І тому намагаються купувати іноземну валюту як інструмент захисту своїх заощаджень».
З іншого боку, Бураковський наголосив, що потрібно проводити різницю між готівковим і безготівковим ринком, на якому оперують фізичні особи.
«В Україні взагалі існує високий рівень доларизації. І в цьому сенсі великий попит на іноземну валюту не є принципово новим для України. Ми цей процес спостерігаємо протягом 10-15 років. І ми можемо говорити, що в якісь періоди доларизація трохи зменшувалася, а в якісь періоди вона трошки зростала», – сказав він.
За словами експерта, для України керувати валютним курсом складно, оскільки існує чинник поза межами впливу уряду і Національного банку. Мова йде про міжнародні валютні ринки, про економічну політику США, ЄС та інших великих гравців.
«І в цьому сенсі ми не можемо якось запрограмувати, умовно кажучи, на рік-два, що ми будемо робити, тому що в багатьох випадках доводиться діяти вже у відповідь на ту ситуацію, яка складатиметься на валютному ринку», – зазначив Бураковський.
Дії Національного банку у цих умовах він назвав більш-менш адекватними, але водночас наголосив, що валюта та її вартість – це не тільки результат політики Нацбанку, а й це результат функціонування економіки.
«Валюта – це, умовно кажучи, інструмент, яким оперує вся економіка. І як грошовий обіг впливає на економічні процеси, так і економічні процеси впливають безпосередньо на національну валюту. Тому якщо ми хочемо мати сильну валюту, до якої існує високий рівень довіри, то ясно, що тут має бути надзвичайно узгоджена і продумана політика з боку Нацбанку та уряду, перш за все, у фіскальній сфері», – підкреслив експерт.