Друк

Публікації в ЗМІ

 • 30 років Незалежності: якими були перші кроки до економічної незалежності України

  21.06.2021

  Еспресо та Інститут економічних досліджень та політичних консультацій представляють спільний проєкт до 30-річчя незалежності України. Щотижня ми будемо згадувати сторінки з економічної історії України. Перша гривня, перша велика приватизація, вступ у Світову організацію торгівлі та Асоціація з ЄС - про ці та інші події на нашому шляху від планової до ринкової економіки ми розкажемо у сюжетах в програмі "Еспресо.Капітал", а також на інших платформах Еспресо.

  1991 рік. Україна звільнена – й економічно також. Верховна рада ухвалює декларацію про державний суверенітет. Її ключова ідея – економічна самостійність. Згідно з документом, наша держава створює банкову, фінансову, митну, податкову системи, формує держбюджет і впроваджує власну грошову одиницю.

  Українська РСР самостійно визначає свій економічний статус і закріплює його в законах. Народ України має виключне право на володіння, користування і розпорядження національним багатством України. Українська РСР забезпечує захист всіх форм власності

  Однак, документ не містить жодної згадки про ринкову економіку. Хоча її ідею обговорювали, коли країна була у складі СРСР

  Згодом, у серпні, з’являється Закон "Про економічну самостійність Української РСР". У ньому прямо, хоча і дуже обережно, згадується приватна власність. Тоді ж місцевим радам дали свій бюджет, а громадян зобов‘язали сплачувати податки у місцеву казну.

  А вже 1 листопада Рада затвердила Концепцію переходу Української РСР до ринкової економіки. Цим документом ринок визначався так:
   
  Система товарно-грошових відносин з механізмом  вільного ціноутворення, з вільним підприємництвом на основі економічної самостійності, рівноправності та конкуренції суб'єктів  господарювання у боротьбі за споживача

  Держава пообіцяла оздоровити економіку, забезпечити свободу підприємництва, створити надійну систему соцзахисту та запровадити державне регулювання. 

  Перехід до ринку мав відбутися у два етапи. Спочатку – створювали правові засади для ринкової економіки та створювали держструктури для управління ринком. Далі – велика приватизація, створення ринкової інфраструктури, запровадження національної валюти – гривні, – та перехід до вільного ціноутворення. 

  Виходить, що у першому ж році самостійності Україна зіткнулася із подвійним викликом: розбудовою незалежної демократичної держави та запровадженням ринкової економіки. І ці два завдання вирішувалися паралельно.

  **
  Аналітичну довідку для цього тексту підготував Голова Правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський, адаптувала текст для сайту редакторка проєкту "Еспресо.Капітал" Уляна Панасюк.
  Поділитися:
  Джерело:  Еспресо
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua