Коронавірус: епідемія як економічний шок
АВТОР: Ігор Бураковський, економіст, директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій
Епідемії — справжня біда глобалізованого світу. Економічні проблеми, спровоковані епідеміями, — справжня біда глобальної економіки. Усі так чи інакше відчують наслідки економічного спаду в Китаї. Розказуємо про можливі масштаби цих втрат.
© depositphotos.com/Imaginechina-Editorial
Спалах епідемії коронавірусу став, без перебільшення, ще одним викликом для людства глобального характеру. З одного боку, йдеться про спроможність швидко та ефективно визначити природу збудника чергового лиха та розробити відповідні методики й фармацевтичні засоби для лікування. З іншого боку, будь-яка епідемія, не кажучи вже про пандемію, має цілком конкретні економічні наслідки коротко-, середньо- та довгострокового характеру.
Для початку трохи історії. Епідемії завжди переслідували людство (див. табл. 1). Наведені дані свідчать про те, що, попри всі наші приголомшливі успіхи в різних сферах, епідемії є реальною світовою проблемою, оскільки в світі, який стрімко глобалізується, економічні, медичні та інші проблеми окремих країн і регіонів можуть швидко стати проблемами світової спільноти.
Ну а тепер кілька слів про економічний аспект проблеми. Так, за оцінками експертів Світового банку, пандемії сьогодні можуть стати реальним шоком для світової економіки: серйозна пандемія може спричинити економічні збитки на рівні майже 5% світового ВВП, або понад 3 трильйони доларів США, тоді як втрати від "слабкої" пандемії грипу (на кшталт вірусу H1N1 2009 року) можуть коштувати близько 0,5% світового ВВП.